Dziś decyzja w sprawie ustawy medialnej twórców

Twórcy zdecydują dziś o ostatecznej wersji projektu ustawy medialnej ich autorstwa. Członkowie Komitetu Mediów Publicznych zbiorą się w Warszawie, by przegłosować projekt ustawy i ewentualne zmiany. Potem mogłyby się rozpocząć konsultacje społeczne oraz poszukiwanie politycznego poparcia dla projektu. Ale rozmowy z politykami już trwają.

Dziś decyzja w sprawie ustawy medialnej twórców
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

03.03.2010 | aktual.: 03.03.2010 06:13

Jedna z podstawowych zmian, którą chcieliby przeprowadzić twórcy to likwidacja abonamentu i zastąpienie ją powszechną opłatą audiowizualną. Opłata w wysokości 8 zł miesięcznie byłaby płacona wraz z PIT-em przez każdą pracującą osobę. Twórcy chcieliby także odebrać Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji kompetencje wyboru rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia.

Według propozycji twórców, siedmioosobowa Rada Mediów Publicznych, która wybierałaby władze mediów publicznych - byłaby wyłaniana w drodze konkursu przez Komitet Mediów Publicznych. Jego skład miałby być losowany spośród 250 osób wskazanych między innymi przez organizacje pozarządowe i twórców.

Politycy czekają na ostateczną wersję projektu ustawy medialnej twórców. Już jednak zgłaszają do niego swoje zastrzeżenia. Platforma Obywatelska nie zgadza się na opłatę audiowizualną jako formę finansowania mediów publicznych. Przewodnicząca sejmowej komisji kultury i środków przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO podkreśla, że Platforma Obywatelska jest przeciwna zarówno abonamentowi jak i opłacie audiowizualnej - jako nowemu podatkowi.

- Ta opłata audiowizualna jest gorsza od abonamentu, bo abonament jest płacony od gospodarstwa domowego, a opłatę audiowizualną miałby uiszczać każdy podatnik, więc byłaby większym obciążeniem niż był do tej pory abonament. My się nie godziliśmy na abonament, więc na takie dodatkowe daniny w tej postaci też się nie godzimy - powiedziała IAR Iwona Śledzińska-Katarasińska dodając, że nie zamyka to drogi ustawie. Szef klubu PO Grzegorz Schetyna powiedział, że chce, by projekt twórców był podstawą do rozmów między klubami.

Sojusz Lewicy Demokratycznej jest gotowy poprzeć projekt twórców, choć nie bez uwag. Wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński uważa, że jeśli chodzi o rozwiązania finansowe to powinno się skorzystać z projektu ustawy zgłoszonej przez SLD, natomiast projekt twórców przedstawia korzystne dla mediów publicznych rozwiązania systemowe. Wicemarszałek zaznaczył, że Sojusz popiera odpartyjnienie i odpolitycznienie mediów publicznych. Na najbliższe dni twórcy zapowiedzieli rozmowy z PSL.

Komitet Obywatelski Mediów Publicznych to inicjatywa ludzi kultury i nauki, zainicjowana podczas wrześniowego Kongresu Kultury w Krakowie. Tworzy go kilkadziesiąt osób, a w skład Rady Patronackiej Komitetu wchodzą między innymi: Magdalena Abakanowicz, Maria Janion, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Witold Sobociński, Wisława Szymborska, Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz i Krzysztof Zanussi.

polskie radiotvpmedia publiczne
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)