EBC obniża stopy procentowe, jednakże powoli kończą mu się możliwości
Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem ubiegłego tygodnia była obniżka stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Na co warto zwrócić uwagę obniżona została stopa referencyjna z 0,75% o 25pb do 0,50%, natomiast stopa depozytowa pozostała na nie zmienionym poziomie 0%. W efekcie uniknęliśmy ujemnego oprocentowania overnightów w EBC.
Decyzja ta z pewnością była podyktowana chęcią pobudzenia hamującej europejskiej gospodarki. Wielu analityków spodziewało się, że bank zaczeka z tą decyzją jeszcze co najmniej miesiąc, gdyż dotarł on właśnie do poziomów, przy których stopy procentowe są już niemal zerowe. Kolejna sztuczka z obniżeniem stopy referencyjnej nie ruszając depozytowej raczej nie wchodzi w rachubę, gdyż zmniejszyłoby to zbytnio różnicę między nimi. Z drugiej strony sytuacja w gospodarce europejskiej jest coraz gorsza, a oczekiwanego ożywienia nie widać. Teraz należy mieć nadzieję, że najgorsze mamy już za sobą, bo EBC broni strefy euro nie mając już właściwie amunicji.
Reakcja na obniżkę stóp była zgodna z oczekiwaniami. Doszło do przesunięcia środków z euro w inne obszary inwestycyjne, na czym zyskała m. in. złotówka. Umocniła się ona względem euro o ok. 4 grosze, podobny ruch był na silnie związanym z euro franku, natomiast na funtach i dolarach ruchy też były zauważalne, jednakże były one proporcjonalnie słabsze.
W środę odbędzie się posiedzenie RPP. Obserwatorzy byli dotychczas zgodni, że rada nie zmieni stóp na tym posiedzeniu, dając jedynie znać w komunikacie, że jeżeli sytuacja się nie poprawi dojdzie do tego na którymś z kolejnych posiedzeń. Piszę dotychczas, gdyż nie wiadomo czy decyzja EBC nie przekona członków rady, że i w Polsce należy obniżyć stopy.
W ciągu długiego weekendu w Polsce wiele osób miało dni wolne, jednakże rynki pracowały i dane makroekonomiczne były publikowane. W środę w Chinach ogłoszono PMI na poziomie 50,60 pkt czyli 0,4 pkt poniżej oczekiwań. W czwartek opublikowano PMI dla najważniejszych europejskich gospodarek. W przypadku Niemiec i całej strefy euro były one niższe niż te z poprzedniego miesiąca, ale na szczęście wyższe od oczekiwań. W czwartek opublikowano liczbę nowozarejestrowanych bezrobotnych, była ona niższa o 20 tys. od oczekiwań, co przełożyło się na lepszy o 0,1% odczyt stopy bezrobocia w piątek. Wynosi ono już “tylko” 7,5%, co jest poziomem o niemal pół procenta lepszym od poziomów z kampanii wyborczej.
Dzisiaj nie ma tak ważnych danych. Jednakże ze względu na inwestorów wracających po długim weekendzie z pewnością nie będzie nudno na rynkach. Komentarze do wykresów:
Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 17.02.2013 do 06.05.2013
Na wykresie EUR/PLN można wyrysować obecnie kanał wzrostowy, jeszcze kilka dni temu kurs testował jego górne ograniczenie, jednakże po decyzji o obniżce stóp w Eurolandzie euro wyraźnie straciło wobec złotego. Najbliższym oporem jest poziom 4,1960 czyli maksima kwietnia. Najbliższe wsparcie to z kolei dolne ograniczenie formacji w okolicach 4,1300, a dalej minima z kwietnia 4,0880.
Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 03.03.2013 do 06.05.2013
Frank szwajcarski przez większość kwietnia poruszał się w trendzie bocznym ograniczonym poziomami 3.3600 i 3.3900, pod koniec kwietnia nastąpiło wybicie w górę, jednakże wraz z obniżką stóp w strefie euro kurs CHF/PLN ponownie powrócił w te rejony. Najbliższym wsparciem jest linia łącząca minima z marca i maja przebiegająca na poziomie 3.3600, natomiast oporem jest obecnie 3.4050 czyli linia łącząca maksima kwietnia i maja.
Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 06.02.2013 do 06.05.2013
Na wykresie USD/PLN kurs poruszał się w trendzie wzrostowym. Na początku maja doszło do wybicia w dół i od tego czasu kurs porusza się w trendzie bocznym. Najbliższym oporem jest linia łącząca maksima kwietnia przebiegająca na poziomie 3.1650, natomiast najbliższe wsparcie techniczne to linia łącząca minima lutego i kwietnia na poziomie 3.1200.
Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 25.02.2013 do 06.05.2013
Funt brytyjski po testowaniu minimów lokalnych w okolicach 4.7600 dotarł w ruchu korekcyjnym w aż do 4.9450. Od tego momentu kurs porusza się w trendzie bocznym. Najbliższy opór to poziom 4,9400, czyli linia łącząca maksima marca i kwietnia, natomiast najbliższym wsparciem są testowane obecnie okolice 4.9100 czyli linia łącząca minima maja, jednakże ze względu na stromość tej formacji jest bardzo prawdopodobne, że dzisiaj linia ta zostanie złamana.
Maciej Przygórzewski
FX dealer
Internetowykantor.pl