Trwa ładowanie...
d14iz5o
d14iz5o

EBI udzielił BGK 490 mln euro kredytu na finansowanie odcinków S8, S12 i S17

Warszawa, 15.10.2014 (ISBnews) - Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał Bankowi Gospodarstwa Krajowego (BGK) kredyt w wysokości 490 mln euro na budowę kolejnych odcinków dróg ekspresowych S8, S12 i S17 w centralnej Polsce, podał BGK.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d14iz5o

"Kredyty EBI są ważnym źródłem finansowania polskich dróg, obok emisji obligacji i funduszy unijnych. Dotychczas BGK wspólnie z EBI zapewniły środki finansowe na budowę 808 km autostrad i 932 km dróg ekspresowych w całej Polsce" - powiedział prezes BGK Dariusz Kacprzyk, cytowany w komunikacie.

Dzięki kredytowi EBI zostaną wybudowane dwa odcinki drogi ekspresowej S8 prowadzące do obwodnicy Warszawy: 22-kilometrowy odcinek dwupasmowej drogi z Radziejowic i 15-kilometrowy odcinek trzypasmowej drogi z Marek. Projekt ma na celu ułatwienie ruchu dalekobieżnego wokół stolicy. Kredyt EBI sfinansuje również budowę prawie 108-kilometrowego połączenia z Warszawy przez Kurów do Puław, przebiegającego w ciągu S17 i S12, podano również.

"Projekt jest kontynuacją udanej współpracy banku Unii Europejskiej z BGK oraz z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). BGK, działający w imieniu Krajowego Funduszu Drogowego, jest kredytobiorcą, a GDDKiA - promotorem projektu. Dzięki oferowanym przez EBI konkurencyjnym warunkom finansowania oraz długiemu okresowi spłaty kredytu, Krajowy Fundusz Drogowy będzie mógł skorzystać z niższych kosztów finansowania projektu" - czytamy dalej.

d14iz5o

Sektor transportu jest głównym beneficjentem kredytów EBI w Polsce. Od 1990 roku wysokość współfinansowania inwestycji transportowych przez EBI osiągnęła około 40% zobowiązań kredytowych banku na rzecz Polski w tym okresie. Tylko w 2014 roku EBI udzielił prawie 2 mld zł w kredytach na polskie projekty drogowe i kolejowe, w tym 1 mld zł na budowę dróg ekspresowych S3 i S5.

Europejski Bank Inwestycyjny jest bankiem Unii Europejskiej, który udziela kredytów długoterminowych, a którego udziałowcami jest 28 państw członkowskich UE. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej ? zwłaszcza w takich dziedzinach jak przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, czy zwiększanie innowacyjności i spójności. W roku 2013 wysokość finansowania EBI dla Polski wyniosła 5,7 mld euro.

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju finansujący strategiczne projekty infrastrukturalne i wspierający rozwój przedsiębiorczości w Polsce. Odgrywa istotną rolę w absorpcji funduszy pochodzących z Unii Europejskiej.

(ISBnews)

d14iz5o

Podziel się opinią

Share
d14iz5o
d14iz5o