Trwa ładowanie...
d24kwtv

EBI udzielił do 163,5 mln zł kredytu dla zespołu portów Szczecin-Świnoujście

Warszawa, 28.02.2017 (ISBnews) - Europejski Bank Inwestycyjny (EIB) udzielił Zarządowi Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) kredytu w wysokości 163,5 mln zł (ok. 38 mln euro) na inwestycje poprawiające dostęp do portów drogą morską i modernizujące infrastrukturę nabrzeża, podał bank.

Share
d24kwtv

"W Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej podpisano dzisiaj bardzo ważną umowę kredytową między Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Kwota 38 mln euro będzie uzupełniającym wsparciem dla projektów rozwoju portów finansowanych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, opiewających w sumie na ok. 280 mln euro. Dzięki temu wsparciu finansowemu nastąpi poprawa infrastruktury dostępu do portu, zwiększy się bezpieczeństwo żeglugi i ochrona środowiska. Jesteśmy przekonani, że wszystkie te działania znacząco wpłyną na konkurencyjność portu" - powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, cytowany w komunikacie.

Wiceprezes EBI Vazil Hudák, odpowiedzialny za działalność banku w Polsce, podkreślił, że modernizacja portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu, którą wsparł EBI, przyczyni się do rozwoju zrównoważonego transportu. "Współfinansując ten projekt z funduszy unijnych, EBI pomaga Polsce lepiej je absorbować i wykorzystywać do realizacji strategicznych projektów infrastrukturalnych" - wskazał wiceprezes.

Prezes zarządu morskich portów Szczecin- Świnoujście Dariusz Słaboszewski, cytowany w odrębnym komunikacie resortu gospodarki morskiej, zapowiedział, że planowane na najbliższe lata inwestycje pozwolą z sposób znaczący podnieść rangę zespołu portów Szczecin - Świnoujście, podnieść jego znaczenie na mapie Morza Bałtyckiego.

d24kwtv

"Główne projekty, które chcemy zrealizować to przystosowanie nabrzeży głębokowodnych w samym porcie Szczecin, do obsługi jednostek o zwiększonym tonażu. Na dziś jesteśmy w stanie obsłużyć statki o tonażu 20 000 ton. Po zrealizowanej inwestycji w ZMPSiŚ S.A. ta dostępność zwiększy się dwukrotnie. W Świnoujściu planujemy rozwój terminala intermodalnego - terminala, który w tej chwili realizuje bardzo ważne połączenie między Świnoujściem a Ystad. Priorytetem będzie również poprawa infrastruktury technicznej obu portów" - powiedział Słaboszewski.

EBI współfinansuje, wraz z europejskimi funduszami strukturalnymi i inwestycyjnymi oraz Instrumentem "Łącząc Europę", kilka priorytetowych inwestycji morskich w ramach infrastruktury Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) w Polsce w okresie 2014-2020. Celem tych inwestycji jest poprawa dostępu do portów morskich i infrastruktury nabrzeża. Projekt ten wspiera transport morski jako alternatywę dla innych form transportu, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju zrównoważonego transportu, podano w komunikacie.
"Dzisiejszy kredyt jest częścią większego programu finansowania uzgodnionego w ubiegłym roku przez EBI i polski rząd, na kwotę około 1,28 mld zł (298 mln euro). Oczekuje się, że program ten wesprze zatrudnienie w polskich portach morskich oraz, co ważniejsze, w gałęziach przemysłu, które zależą od niego w zakresie logistyki i produkcji. Inwestycje w infrastrukturę morską mają stać się katalizatorem dalszych inwestycji ze strony prywatnych operatorów i koncesjonariuszy w portach morskich wchodzących w skład TEN-T" - czytamy dalej.

Porty morskie w Szczecinie i Świnoujściu są częścią podstawowego korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk w ramach wielomodalnej sieci bazowej TEN-T. Korytarz ten rozciąga się przez Polskę, Czechy lub Słowację, przez wschodnią Austrię, do słoweńskiego portu Koper oraz do włoskich portów: Triest, Wenecja i Rawenna.

(ISBnews)

d24kwtv

Podziel się opinią

Share
d24kwtv
d24kwtv