Trwa ładowanie...
d2qxow5
kryzys
16-05-2009 17:50

EBOR może zostać rekapitalizowany

Udziałowcy Europejskiego Banku
Odbudowy i Rozwoju (EBOR) stwierdzili, że są otwarci na ewentualną
rekapitalizację banku w związku ze zwiększonymi potrzebami
finansowymi około 30 państw postkomunistycznych, w których bank
działa.

d2qxow5
d2qxow5

Udziałowcy - ponad 60 instytucji finansowych i rządów reprezentowanych przez przedstawicieli resortu finansów -spotkali się w piątek i sobotę w londyńskiej siedzibie EBOR na dorocznym, 18. posiedzeniu.

_ Członkowie rady zarządzającej banku są otwarci na dalsze dyskusje w sprawie dodatkowych potrzeb finansowych banku, ale wyrazili pogląd, iż dla udostępnienia bankowi dodatkowego kapitału muszą zaistnieć rzeczywista potrzeba i przekonujące argumenty _ - powiedział minister finansów Irlandii Brian Lenihan w podsumowaniu obrad.

Dodał: "Członkowie rady zarządzającej sądzą, iż strategiczne dyskusje w ramach przeglądu aktywów i pasywów banku, który niebawem się rozpocznie, będą najlepszą okazją do całościowej analizy potrzeb regionu, w którym EBOR działa i wymogów kapitałowych banku w celu ich zaspokojenia".

Tegoroczne obrady udziałowców EBOR-u przyćmiły ogłoszone w piątek wstępne dane Komisji Europejskiej, wskazujące na ostry spadek PKB w I kwartale br. w Unii Europejskiej, a także w krajach bałtyckich i Europy Środkowej.

d2qxow5

Główny ekonomista banku Erik Berglof określił kryzys w wielu państwach, w których EBOR działa, jako "bezprecedensowy", a skurczenie się wzrostu w niektórych z nich jako "wyraźne". Dostrzegł zarazem oznaki stabilizowania się spadku i perspektywę powolnego ożywienia z ryzykiem w obie strony.

Berglof wskazał, iż czarny scenariusz nie ziścił się i nie doszło do uruchomienia zjawiska, które nazwał "spiralą protekcjonizmu".

W obecnym roku obrachunkowym EBOR zamierza łącznie udostępnić byłym państwom komunistycznym (plus Turcja) 7 mld euro. Środki zostaną skierowane głównie na pomoc dla lokalnych banków po to, by małe i średnie firmy nie zostały odcięte od źródeł kredytowania. Z sumy tej bank rozdysponował już 2,3 mld euro.

W lutym EBOR wraz z Bankiem Światowym i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym złożył się na pakiet wsparcia dla małych i średnich firm prywatnych w regionie w wys. 24,5 mld euro.

Pakiet ma na celu złagodzenie skutków globalnego kryzysu w tym sektorze gospodarki, a także niedopuszczenie do tego, by ważne inwestycje w infrastrukturę, zwłaszcza prowadzące do efektywnego wykorzystania energii, zostały zarzucone z braku środków na ich finansowanie.

Kapitał EBOR wynosi 20 mld euro. W ubiegłym r. roku bank miał stratę w wys. 602 mln euro.

d2qxow5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qxow5