ECB: mniej powodów do cięcia stóp
Rada Prezesów ECB ma mniej argumentów do obniżki stóp procentowych niż jeszcze miesiąc temu. Dlatego uważamy, że na kończącym się w ten czwartek posiedzeniu stopy procentowe nie zostaną zmienione, ani nie zostaną wprowadzone, żadne inne (poza interwencją werbalną) narzędzia polityki pieniężnej.
Podczas konferencji prasowej Mario Draghi powinien natomiast powtórzyć zobowiązanie do utrzymywania niskich stóp procentowych przez „długi okres czasu”. Rezultat posiedzenia naszym zdaniem będzie więc miał wydźwięk lekko osłabiający wspólną walutę.
Gospodarka Eurolandu wyraźnie przyspiesza. PKB w drugim kwartale urosło o 0,3 proc w porównaniu do pierwszego kwartału, czyli więcej niż spodziewała się większość uczestników rynku. Dane wskazały również na lepszą koniunkturę niż spodziewał się tego ECB, który w ocenie sprzed miesiąca zaznaczył, że ostatnie dane ankietowe sugerują, że aktywność gospodarcza utrzyma się na obecnym, niskim poziomie. Dlatego również możliwa jest rewizja w górę prognozy PKB z -0,6 do -0,5 proc. na ten rok oraz z 1,1 do 1,2 proc. na 2014 rok.
Pozostałe dane również wypadają optymistycznie. Bacznie śledzony przez ECB indeks PMI Composite w sierpniu wzrósł do 51,7 pkt. czyli do najwyższego poziomu od czerwca 2011 roku. Pozytywnie wypadły dane zarówno z największej gospodarki Eurolandu – Niemiec, jak i państw peryferyjnych – Włoch i Hiszpanii, gdzie indeksy PMI dla przemysłu uplasowały się na najwyższych poziomach od ponad dwóch lat. Ponadto za brakiem decyzji o obniżce stóp procentowych przemawia wyhamowanie tempa spłaty pożyczek pochodzących z 3- letnich operacji LTRO, a co za tym idzie wyhamowanie spadku nadwyżek płynności na europejskim rynku bankowym.
W ubiegłym tygodniu członkowie ECB sugerowali możliwość obniżki kosztu pieniądza. Jorg Asmussen stwierdził bowiem, że na zbliżającym się posiedzeniu może dojść do zmiany poziomu stóp procentowych, a Ewald Nowotny wskazał, że w obecnych warunkach obniżka stóp jest możliwa. Uważamy, że w trakcie konferencji prasowej prezes ECB utrzyma gołębie stanowisko i powtórzy zobowiązanie do utrzymywania stóp procentowych na obecnym albo niższym poziomie przez długi okres czasu. Takiemu stanowisku sprzyjają również prognozy inflacji, które prawdopodobnie pozostaną bez zmian - 1,4 proc. w 2013 i 1,3 proc. w 2014 roku, przy celu ECB na poziomie „poniżej ale w pobliżu 2 proc.”. Mario Draghi powinien również zwrócić uwagę na słabość ożywienia oraz utrzymujące się ryzyka zagrażające poprawie koniunktury.
Po posiedzeniu oraz konferencji prasowej lekkiemu obniżeniu mogą ulec rynkowe stopy procentowe, co z kolei negatywnie będzie oddziaływać na wartość wspólnej waluty. Nie spodziewamy się jednak silnej reakcji na rynku walutowym.
Szymon Zajkowski,
analityk DM TMS Brokers