Trwa ładowanie...
d29ocmb

Eesti Energia chce w tym roku wejść na polski rynek sprzedaży energii i gazu

Tallin, 10.04.2017 (ISBnews) - Eesti Energia przygotowuje się do wejścia w tym roku na polski rynek sprzedaży energii i gazu poprzez spółkę zależną Enefit sp. z o.o. W dalszym okresie grupa celuje w 5% polskiego rynku sprzedaży energii, poinformował prezes Hando Sutter.

Share
d29ocmb

"Gdybyśmy zdobyli 5% rynku w Polsce, to ze względu na jego wielkość równałoby się to mniej więcej wielkości rynku estońskiego. Nie chcę jednak wskazywać roku, w którym zamierzamy taki udział mieć" - powiedział Sutter dziennikarzom.

Enefit planuje wejście na polski rynek sprzedaży energii elektrycznej i gazu i jest w trakcie procesu uzyskiwania koncesji.

"Jeśli chodzi o koncesję na sprzedaż energii elektrycznej, to jesteśmy w trakcie. W przypadku gazu jesteśmy bliżej zakończenia procesu" - powiedział Maciej Kowalski, członek zarządu Enefit sp. z o.o.

Spółka liczy na rozpoczęcie sprzedaży w Polsce jeszcze w 2017 r. Ma już w przygotowaniu pierwsze umowy z odbiorcami.

d29ocmb

"Nie planujemy na razie sprzedawać do gospodarstw domowych, ani do największych odbiorców, skupimy się na małych i średnich przedsiębiorstwach. Pod koniec roku chcemy podsumować pierwsze miesiące działalności i zobaczyć, na czym stoimy" - wskazał Sutter.

Zdaniem prezesa, Eesti Energia może wnieść do Polski doświadczenie zdobyte w Estonii, na Łotwie i Litwie, w szczególności związane z wprowadzeniem w Estonii inteligentnych liczników.

W pierwszym okresie planowany jest organiczny wzrost w segmencie sprzedaży, ale w dalszej przyszłości spółka rozważy także inwestycje w produkcję energii ze źródeł odnawialnych na terenie Polski.

"Polska jest dobrym miejscem na rozwijanie źródeł odnawialnych, w szczególności rozwiązań fotowoltaicznych oraz farm wiatrowych na lądzie. Będziemy poszukiwać możliwości dla takich projektów" - powiedział prezes.

Dodał, że w tej chwili nie są prowadzone rozmowy w sprawie konkretnych projektów w tej dziedzinie.

Eesti Energia to estońska grupa surowcowo-energetyczna, będąca własnością państwa. Jest obecna także na rynkach Łotwy i Litwy.

Kamila Wajszczuk

(ISBnews)

d29ocmb

Podziel się opinią

Share
d29ocmb
d29ocmb