Trwa ładowanie...

Efekt 500+? Elżbieta Rafalska o wzroście liczby urodzeń

Rodziny czują się w Polsce coraz bezpieczniej i myślę, że wzrost liczby urodzeń jest już tendencją - powiedziała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, odnosząc się do danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Share
Efekt 500+? Elżbieta Rafalska o wzroście liczby urodzeń
Źródło: East News, fot: Lukasz Piecyk/REPORTER
d3bu11p

Według GUS w czerwcu urodziły się 34 tys. dzieci. To o 2,3 tys. więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Najlepszym miesiącem w 2017 r., jeśli chodzi o urodzenia, był maj. Przyszło wtedy na świat 36 tys. dzieci. Nieco gorszy był marzec, w którym urodziło się 34,7 tys. maluchów.

- To są dobre dane, oby kolejne były takie, będę wtedy zadowolona. Są one lepsze od naszych prognoz, kiedy wprowadzaliśmy 500+ - powiedziała Rafalska.

Minister rodziny zwróciła uwagę, że od listopada ubiegłego roku, z wyjątkiem kwietnia, stale wzrasta liczba urodzeń w Polsce. - Trzeba pamiętać, że ten spadek w kwietniu był niewielki. Ale w kwietniu była jedna niedziela więcej. To ma znaczenie w kwestii szpitalnych zabiegów - mówiła szefowa MRPiPS.

d3bu11p

400 tysięcy to byłby dobry wynik

Jak zaznaczyła, byłaby zadowolona, gdyby udało się w 2017 r. przełamać barierę 400 tys. urodzeń. - Przed nami dane z miesięcy, które charakteryzują się większą liczbą urodzeń. Spodziewam się, że w lipcu i sierpniu może być większy wzrost niż w czerwcu. Jestem ciekawa, ile dzieci jest już w drodze - powiedziała Rafalska.

Mieszkanie+. Gdzie, kiedy i dla kogo?

Według niej Polacy są bardzo rodzinnym narodem. - W badaniach pokazujemy, że chcemy mieć liczniejsze rodziny niż obecnie, że cenimy sobie rodzinność i dzieci. Ale zawsze były obawy o poczucie zagrożenia na rynku pracy. Obawy przed pogorszeniem sytuacji materialnej i niewysokimi zarobkami - stwierdziła.

Warunki sprzyjają rodzinom

Zwróciła też uwagę, że obecnie w Polsce są dobre warunki do powiększenia rodziny i że zostały one wsparte "silnymi działaniami polityki rodzinnej". - Mamy wysokie świadczenie, jedno z wyższych w Europie. Nakłady na politykę rodzinną wzrosły do ponad 3 proc PKB. Poprawiamy opiekę nad małymi dziećmi, to poprawia dostęp kobiet do miejsc pracy. To wszystko ważne czynniki dla młodych rodzin - zaznaczyła Rafalska.

Jak podkreśliła, coraz mniej rodzin decyduje się też na opuszczenie kraju. - Są też pewne oznaki powrotów. Tu można dobrze zarabiać, tu mamy porównywalne benefity na dzieci - mówiła minister. Słowa Rafalskiej potwierdzają opublikowane w czwartek przez brytyjski urząd statystyczny dane o powrotach obywateli UE do swoich krajów.

d3bu11p

Podziel się opinią

Share
d3bu11p
d3bu11p