Trwa ładowanie...
d1vo0k1
euro
05-01-2009 11:44

Efekt stycznia?

Rynki rozpoczęły nowy rok dość entuzjastycznie w oczekiwaniu na styczniowe wzrosty cen.

d1vo0k1
d1vo0k1

W ubiegłym roku styczeń na giełdach wypadł dość fatalnie i wyjątkowo paskudnie sprawdziło się powiedzenie "jaki styczeń taki cały rok". Trudno ocenić kondycję rynku po jednej sesji i dopiero w najbliższych dniach okaże się czy piątkowe wybicie na nowe szczyty jest wiarygodne. Pozostajemy umiarkowanymi optymistami jeśli chodzi o najbliższe tygodnie na giełdach. Szczyt korekty powinien wypaść w połowie stycznia najwcześniej. Wydarzeniem tygodnia jest niewątpliwie interwencja lądowa wojsk izraelskich w Strefie Gazy. Najsilniejszą reakcję obserwujemy na ropie, która urosła do ponad 46 dolarów za baryłkę. Na innych rynkach nie widać wyraźnej reakcji.

Euro od rana jest sprzedawane do większości walut, w szczególności do funta i dolara. Pod presją sprzedających znajduje się frank szwajcarski oraz jen, co świadczy o pozytywnym sentymencie na rynku. Z trendu wzrostowego wyłamały się obligacje amerykańskie. Wzrost na giełdach i spadek obligacji wskazuje na noworoczne przemodelowanie portfeli przez fundusze. Przecenione akcje są kupowane są doważane, a realizowane są zyski na obligacjach.

W nadchodzącym tygodniu najważniejszą publikacją będzie miesięczny raport z rynku pracy. W dniu dzisiejszym nie ma istotnych publikacji.

Lepszy nastrój na rynkach nie przekłada się jeszcze na większą aprecjację złotego. Widzimy jednak szansę na powrót poniżej 4,00 na EURPLN w najbliższych tygodniach.

d1vo0k1

EURPLN

Przejście w 2009 rok nie przyniosło nagłej zmiany sentymentu do złotego. Pojawiły się natomiast raporty analityczne prognozujące wzrost apetytu na ryzyko w nadchodzących miesiącach i ogólną poprawę na rynkach wschodzących. Najbardziej zyskiwać, w szczególności do amerykańskiego dolara, miałyby m.in. indyjska rupiah oraz polski złoty. Z punktu widzenia analizy technicznej trend wzrostowy na EURPLN utrzymuje się i dopiero wyraźne przełamanie strefy 4,04-4,06 byłoby sygnałem do większej aprecjacji złotego. W przypadku realizacji takiego scenariusza poziomem docelowym korekty byłaby strefa wsparcia przy mniej stromej linii trendu wzrostowego przy 3,80. Najbliższym oporem pozostaje 4,20.

EURUSD

Dolar do rana zyskuje do euro przebijając wsparcie przy 1,38. Euro pozostaje pod presją do większości walut. Być może rynek reaguje wzrostem awersji do ryzyka wobec izraelskiej interwencji wojskowej w Strefie Gazy, ale inne rynki (złoto, obligacje i giełdy) nie reagują w sposób zbieżny z taką interpretacją. Celem ruchu spadkowego na EURUSD może być 50% zniesienie fibo przy 1,355. Jutro w centrum uwagi będzie publikacja indeksu ISM dla usług oraz zamówień na dobra trwałego użytku. W piątek publikowany będzie miesięczny raport z rynku pracy.

GBPUSD

Funtdolar utrzymuje się w strefie wsparcia w pobliżu minimum z początku grudnia. Ze względu na silną korektę spadkową na EURGBP, mało prawdopodobne jest obecnie przełamanie poziomu 1,44. W czwartek Bank Anglii ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Do tego czasu notowania GBPUSD powinny utrzymywać sie w zakresie 1,44-1,48. W 2008 roku funt był najsłabszą walutą z rynków rozwiniętych. Rynek w dużym stopniu zdyskontował negatywny scenariusz dla brytyjskiej gospodarki i cykl obniżek stóp procentowych. Tempo dalszej deprecjacji funta w nadchodzących miesiącach powinno być więc znacznie mniejsze. Najprawdopodobniej utrzymywał się będzie szeroki zakres 1,40 - 1,60 w średnim terminie.

USDJPY

Korekta wzrostowa na dolarjenie rozpoczęta w połowie grudnia jest kontynuowana i rynek zdołał przebić strefę oporu przy 92. Przełamana została również linia trendu spadkowego. Katalizatorem obecnego osłabienia jena jest najprawdopodobniej dobry początek roku na giełdach i przełamanie ważnych oporów na indeksach. S&P500 ustanowił nowy szczyt w obecnej korekcie wzrostowej przebijając poziom 920 punktów. Efekt stycznia być może się sprawdzi i zobaczymy większą korektę na parach jenowych. Powrót poniżej 90 na USDJPY będzie sygnałem sprzedaży. Najbliższym oporem jest strefa 93,5-93,90.

IDMSA.PL

d1vo0k1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vo0k1