Trwa ładowanie...

Efekt wojny odczujemy już w marcu. Luty był ostatnim "normalnym" miesiącem

"Luty był ostatnim "normalnym" miesiącem w polskiej gospodarce, w marcowych danych powinny się już ujawnić efekty wojny rosyjsko-ukraińskiej" – wskazali analitycy Banku Pekao w komentarzu do piątkowych danych GUS.

Luty był ostatnim "normalnym" miesiącem w polskiej gospodarce – w marcowych danych powinny się już ujawnić efekty wojny rosyjsko-ukraińskiej - prognozują ekonomiści Luty był ostatnim "normalnym" miesiącem w polskiej gospodarce – w marcowych danych powinny się już ujawnić efekty wojny rosyjsko-ukraińskiej - prognozują ekonomiści Źródło: east news, fot: ARKADIUSZ ZIOLEK
d2yhncz
d2yhncz

Produkcja przemysłowa w lutym 2022 r. wzrosła o 17,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 3,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Pierwszy kwartał roku bardzo dobry

"Szybki przegląd kategorii wskazuje na to, że nie pomyliliśmy się, zakładając niższą dynamikę produkcji górniczej i wyhamowanie produkcji energii z uwagi na łagodną zimę. Wynik przetwórstwa przemysłowego był za to korzystny – dynamika nie zmieniła się w stosunku do poprzedniego miesiąca" – stwierdzili analitycy Pekao.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Inflacja realnie podwyższy ceny o 30 proc. "W trzecim kwartale będzie najwyższa"

Zdaniem ekonomistów banku, luty kończy serię pozytywnych zaskoczeń w danych o produkcji, które "wywindowały jej poziom daleko ponad wieloletni trend".

d2yhncz

"Jeśli założymy, że trend jest wyznaczony przez dostępność siły roboczej i "normalne" wykorzystanie parku maszynowego, to taka sytuacja nie może być utrzymana w średnim okresie. Bazowanie na powrocie do trendu nie było jednak dobrą strategią prognostyczną – odbudowa zapasów i odblokowanie kanałów dostaw okazało się trwalsze i silniejsze niż przewidywaliśmy. W konsekwencji, na podstawie dwóch pierwszych miesięcy możemy oceniać pierwszy kwartał jako kolejny bardzo dobry – produkcja w nim wzrosła po raz drugi z rzędu o ok. 6 proc. kw/kw." – ocenił bank.

Wzrost cen surowców, braki kadrowe, ograniczenia w dostawach

Wskazał, że w kolejnych miesiącach w danych będą już widoczne skutki rosyjskiej napaści na Ukrainę.

"Luty był ostatnim "normalnym" miesiącem w polskiej gospodarce – w marcowych danych powinny się już ujawnić efekty wojny rosyjsko-ukraińskiej w postaci ograniczeń w dostawach (…), braków kadrowych, wzrostu cen surowców i spadku zapasów w branżach produkujących dobra pierwszej potrzeby. Ich wypadkowa będzie prawdopodobnie negatywna dla produkcji i w najbliższych miesiącach zobaczymy powrót do wieloletniego trendu" – podali analitycy Pekao.

Produkcja przemysłowa w Polsce wciąż z dwucyfrowym wzrostem. Mimo że wynik nie tak spektakularny, jak przed miesiącem, to wciąż powyżej oczekiwań. Według najnowszych danych GUS w lutym 2022 produkcja sprzedana wzrosła o 17,6 proc. rok do roku. Po raz kolejny więc polski przemysł przebił oczekiwania ekspertów, którzy lutowe dane określają jako "pozytywną niespodziankę".

d2yhncz

W piątek spłynęły także dane na temat wynagrodzeń w Polsce. Przeciętne wynagrodzenie rosło w lutym o 11,7 proc. w ujęciu rok do roku i wyniosło 6220,04 zł - był to wynik lepszy niż w styczniu i nieco wyższy od konsensusu oczekiwań analityków. Z kolei zatrudnienie w lutym rdr wzrosło o 2,2 proc., co było zbieżne z prognozami ekonomistów. Według ekonomistów banku Pekao, dane o wynagrodzeniach potwierdzają, że "mamy problem z nakręcaniem się spirali płacowo-inflacyjnej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2yhncz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2yhncz