Trwa ładowanie...

ZUS udostępnia nową aplikację. Wniosek o 500+ złożysz łatwo za pomocą smartfona

Od poniedziałku dostępna jest już aplikacja mZUS, z której mogą korzystać użytkownicy telefonów z systemami Android i iOS. Z jej pomocą można w prosty sposób złożyć wniosek o 500+ i 300+, a także m.in. podejrzeć dane o wypłatach naszych świadczeń czy ustawić powiadomienia na telefonie, które przypomną nam, że trzeba już złożyć wniosek o pieniądze na nowy okres świadczeniowy.

ZUS udostępnia nową aplikację. Wniosek o 500+ złożysz łatwo za pomocą smartfonaZUS udostępnia nową aplikację. Wniosek o 500+ złożysz łatwo za pomocą smartfonaŹródło: Adobe Stock, fot: Remigiusz
de1xbks
de1xbks

Jak poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych, aplikacja jest dostępna w sklepach Google Play i App Store i tylko z tych dwóch źródeł należy ją pobierać. Jest ona przeznaczona dla osób, które mają prawo do 500+ i świadczenia dobry start 300+ (z wyjątkiem dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych i dyrektorów regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych).

Aplikacja mZUS - co można w niej załatwić?

Żeby móc z niej korzystać, trzeba mieć założone konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zainstalowaniu aplikacji potrzebne będzie jej połączenie z naszym profilem na PUE ZUS.

Co można załatwić dzięki aplikacji mZUS? Zakład chwali się przede wszystkim, że w prosty sposób złożymy wniosek o 500+ i 300+. Jeśli już wcześniej składaliśmy wniosek o te świadczenia i zostały nam one przyznane, możemy na tej podstawie stworzyć nowy wniosek. Aplikacja sama wprowadzi wszystkie nasze dane. W razie chęci wprowadzenia w nich jakichkolwiek zmian, również mamy taką możliwość.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rząd bierze się za 500 plus dla uchodźców. "Margines wydatków. Rząd woli wyrzucać pieniądze z helikoptera"

Jeśli tworzymy nowy wniosek i mamy dzieci zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, w kreatorze możemy wybrać dane naszych pociech. Nie trzeba wprowadzać tych danych ręcznie, również zostaną wprowadzone automatycznie. Do tego aplikacja daj nam podgląd do wniosków, które trafiły do ZUS różnymi kanałami: przez aplikację mZUS, PUE ZUS, bankowość elektroniczną czy system Emp@tia.

de1xbks

W mZUS możemy też podejrzeć dane o wypłatach naszych świadczeń, nawiązać telefoniczny kontakt z infolinią ZUS, przejść do strony, która umożliwia rezerwację e-wizyty w ZUS, odczytać wiadomości, które pojawiły się na naszym profilu PUE czy dostawać powiadomienia np. o możliwości składania wniosków na nowy okres świadczeniowy. ZUS przygotował też specjalną instrukcję, która ma pomóc użytkownikom w pierwszym kontakcie z nową aplikacją.

W ubiegłym tygodniu "Fakt" zapowiadał, że z czasem mają się w niej pojawić nowe funkcjonalności: złożenie wniosku o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli nawet 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko, i o dofinansowanie do żłobka.

Wniosek tylko przez internet

To kolejny krok w informatyzacji usług, oferowanych przez ZUS. Zakład przejął bowiem obsługę 500+ i 300+ od gmin. W tym roku po raz pierwszy składanie wniosku o te świadczenia możliwe było tylko przez internet - za pośrednictwem portalu Emp@tia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Wnioski o 300+ na rok szkolny 2022/2023 można składać już tylko do 30 listopada 2022 r.

Przypomnijmy, że od początku tego roku, oprócz 500+ i 300 zł na wyprawkę szkolną, rodzicom przysługują dodatkowe pieniądze na dzieci w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego. To do 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia wypłacane w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok lub 500 zł miesięcznie przez 2 lata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
de1xbks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de1xbks