Elektrownia Bełchatów zwiększyła swoją moc

Do 390 MW zwiększyła się po kompleksowej modernizacji moc bloku nr 11 w Elektrowni Bełchatów. Blok został przekazany do eksploatacji w połowie stycznia, i od tego czasu moc osiągalna bełchatowskiej elektrowni wynosi 5400 MW.

25.01.2015 08:25

Stanowi to ok. 14 proc. mocy osiągalnej w polskiej energetyce zawodowej - poinformował na stronie internetowej koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, w skład której wchodzi bełchatowska elektrownia.

Elektrownia Bełchatów jest największą w Polsce i Europie elektrownią opalaną węglem brunatnym. Kompleksowa modernizacja jej bloków energetycznych trwa od 2007 roku. Jej efektem jest przedłużenie żywotności bloków, przystosowanie do pracy w warunkach nowych wymagań ekologicznych i zwiększenie ich mocy osiągalnych.

Według koncernu zmodernizowano już bloki nr 3, 4, 5, 6, 7, 8 i 11. Obecnie w bełchatowskiej elektrowni trwa rozruch bloku nr 12, a jego synchronizacja przewidziana jest w lutym. W ramach programu będą modernizowane jeszcze bloki 9 i 10.

W 2011 roku uruchomiono w bełchatowskiej elektrowni nowy blok energetyczny o mocy 858 MW. W lipcu 2013 r. zakończono kompleksową modernizację bloku nr 8 - moc osiągalna Elektrowni Bełchatów wzrosła wówczas do 5382 MW.

Jak informowała wtedy spółka w komunikacie, nakłady, jakie ponosi PGE GiEK oddział Elektrownia Bełchatów na spełnienie wymogów emisyjnych oraz wydłużenie żywotności bloków energetycznych o kolejne mniej więcej 25 lat to "ok. 800 mln zł na 1 blok dla bloków modernizowanych 7 do 12".

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to jeden z koncernów wchodzących w skład grupy energetycznej PGE. Składa się z centrali w Bełchatowie i 12 oddziałów, które znajdują się na terenie dziewięciu województw. Są to kopalnie węgla brunatnego, elektrownie konwencjonalne oraz elektrociepłownie.

Spółka jest liderem w branży wydobywczej węgla brunatnego - ma niemal 80 proc. udziału w wydobyciu. Jest też największym wytwórcą energii elektrycznej - wytwarza ok. 38 proc. krajowej produkcji energii. Dostarcza na rynki lokalne także niemal 21 mln GJ ciepła. PGE GiEK zatrudnia obecnie w sumie prawie 18 tys. pracowników.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)