Trwa ładowanie...
d1y0szf
d1y0szf
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Elektrownia Ostrołęka o połowę zmniejszy emisję pyłów

O ponad połowę zmniejszy się emisja pyłów w elektrowni w Ostrołęce po modernizacji elektrofiltrów. Dzięki inwestycji Energa Elektrownie Ostrołęka wypełni unijne zobowiązania w zakresie emisji zanieczyszczeń. Modernizacja za ok. 85 mln zł potrwa ok. trzech lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1y0szf

Jak poinformowała spółka w komunikacie w poniedziałek, "inwestycja szacowana na ponad 85 mln zł to kolejny etap dostosowywania Elektrowni Ostrołęka B do nowych unijnych norm emisji dla jednostek spalających węgiel kamienny i biomasę". Prace potrwają trzy lata; co roku przeprowadzona zostanie gruntowna modernizacja jednego z bloków, obejmująca między innymi elektrofiltry, instalację odprowadzania i transportu popiołu, wymianę wentylatorów spalin, kanałów spalin, sterowania, zabezpieczeń i zasilania elektrycznego oraz wykonanie adaptacji istniejącej części budowlanej. Przetarg na prace modernizacyjne na trzech blokach elektrowni wygrała firma Rafako.

Energa podała, że jest to kolejna inwestycja w elektrowni, dzięki której bloki w Ostrołęce będą w stanie wytwarzać energię jeszcze przez ponad 15 lat, a moc zainstalowana pozostanie na zbliżonym poziomie.

Do 2017 roku zakończy się budowa instalacji odazotowania spalin. Inwestycja pozwoli pięciokrotnie obniżyć emisje tlenków azotu. Wykonawcą inwestycji szacowanej na ok. 160 mln zł jest też firma Rafako.

d1y0szf

Natomiast konsorcjum firm Alstom Power i Zakłady Remontowe Energetyki Katowice prowadzi prace, które ograniczą zużycie paliw, emisję zanieczyszczeń i zwiększą moc elektrowni o około 25 MW. Efektem modernizacji części urządzeń wytwórczych bloku energetycznego nr 2 będzie zmniejszenie ilości powstających w procesie produkcji energii elektrycznej ubocznych produktów spalania oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza. Wartość inwestycji to ok. 25 mln zł.

Energa zapewnia, że realizowany program inwestycyjny zakłada modernizację urządzeń wytwórczych w Elektrowni Ostrołęka B na poziomie około 498 mln zł do 2016 r. Zakończone, prowadzone obecnie i planowane prace, wpłyną na wzrost efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa i zapobiegną konieczności ograniczenia skali działania.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Dostarcza i sprzedaje prąd 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom. Jest jednym z trzech największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem ilości energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, z udziałem w rynku około 15 proc.

d1y0szf

Podziel się opinią

Share

d1y0szf

d1y0szf