Trwa ładowanie...

Emeryci mają długi na ponad trzy miliardy złotych. Od lipca są lepiej chronieni przed komornikiem

238 tysięcy polskich emerytów ma w sumie 3,11 miliarda złotych długów - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. To o niemal 350 milionów złotych więcej niż przed rokiem. Od 1 lipca mniej są jednak lepiej zabezpieczeni przed egzekucją komorniczą. Zgodnie z nowymi przepisami ściągający dług komornik będzie im musiał co miesiąc zostawić równowartość 75 procent najniższej emerytury.

Emeryci mają długi na ponad trzy miliardy złotych. Od lipca są lepiej chronieni przed komornikiemŹródło: East News, fot: E. M. Welch / Rex Features/EAST NEWS
d4n4hvj
d4n4hvj

Jak wynika z danych KRD, najwięcej dłużników (65 proc. wszystkich emerytów) jest wśród seniorów w wieku 60-69 lat. To oni biorą pożyczki najchętniej, bo jako osoby świeżo po zakończeniu aktywności zawodowej są jeszcze przyzwyczajeni do zarobków osiąganych w pracy. Ich dług sięga 2,17 mld zł.

- Przyzwyczajeni do pewnego standardu i jeszcze pełni energii do realizacji planów, chętnie zaciągają nawet drobne pożyczki, by móc podróżować lub spełniać marzenia - tłumaczy prezes KRD Adam Łącki. - W tej grupie emerytów są też osoby, które wciąż spłacają zaciągnięte kilkanaście lat temu kredyty na kupno mieszkania czy wybudowanie domu - dodaje.

W sumie tylko 20 proc. emerytów określa swoją sytuację materialną jako dobrą. Taki sam odsetek o swoich finansach wypowiada się negatywnie. 60 procent seniorów uznaje swoją sytuację jako przeciętną.

Zobacz też: Waloryzacja emerytur w 2018 r. Seniorzy dostaną podwyżki świadczeń

- Senior jest dobrym klientem dla banków i firm pożyczkowych, ponieważ jego stałe i pewne dochody przemawiają za udzieleniem mu finansowego wsparcia - tłumaczy Łącki. Dlatego wystarczy dowód osobisty i ostatni odcinek emerytury i już może starać się o pożyczkę.

d4n4hvj

Seniorzy zapożyczają się zresztą nie tylko ze względu na chęć podreperowania własnych finansów. Często proszą ich o to członkowie rodziny - dzieci i wnuki. "Przy niskich dochodach i braku zdolności kredytowej ratują się dziadkami, których emerytura jest pewnym zabezpieczeniem ich kredytu czy pożyczki" - czytamy w informacji KRD. I choć obiecują, że sami będą spłacać pożyczkę, to nierzadko obowiązek ten spada później na seniora.

Dokładnie połowa wydatków polskich emerytów przypada na zakup jedzenia i utrzymanie mieszkania - wynika z danych GUS. Do tego trzeba doliczyć koszty leków. Kiedy konto zajmuje komornik, senior często nie ma za co żyć. Zaciąga więc kolejną minipożyczkę. I tak spirala zadłużenia się nakręca.

Od 1 lipca nowe przepisy zapewniają jednak emerytom trochę więcej bezpieczeństwa. Zwiększają one kwotę, którą co miesiąc komornik musi zostawić emerytowi na jego koncie, by ten miał za co żyć. Zgodnie z nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z FUS komornicy muszą zostawiać seniorom równowartość 75 proc. najniższej emerytury w danym roku. Dotychczas było to tylko 50 proc.

d4n4hvj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n4hvj