Trwa ładowanie...

Emeryci mogą domagać się zwrotu milionów zł

Wtorkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego oznacza, że rząd zwróci zawieszone emerytury prawie 40 tys. osób, muszą one jednak o to wystąpić do sądu. To nawet 640 mln zł - pisze "Rzeczpospolita".

Share
Emeryci mogą domagać się zwrotu milionów zł
Źródło: Jupiterimages
d1airnq

Z informacji podanych przez ZUS wynika, że prawie 19 tys. osób ciągle ma zawieszone świadczenia na podstawie niekonstytucyjnych przepisów. Oszczędności na tej grupie to około 640 mln zł i jesli poszkodowani wystąpią z roszczeniem, trzeba będzie im tę kwotę oddać.

Ważne jest, czy wyrok zostanie opublikowany jeszcze w listopadzie, czy dopiero w grudniu. Nawet jeśli nastąpi to pod koniec listopada, ZUS - po otrzymaniu indywidualnego wniosku - wypłaci świadczenie za cały miesiąc.

d1airnq

Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że niezgodne z konstytucją są przepisy, które w 2011 r. zmusiły do rozwiązania umowy o pracę tych pracowników, którzy już wcześniej uzyskali prawo do emerytury. Trybunał wskazał, że z chwilą wejścia w życie tego wyroku, tj. po opublikowaniu go w Dzienniku Ustaw, utraci moc art. 28 nowelizacji ustawy emerytalnej, ale tylko w zakresie dotyczącym osób, które przeszły na emeryturę w okresie styczeń 2009 r. - grudzień 2010 r. Natomiast w mocy pozostaje obowiązek rozwiązania umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę, wynikający z art. 103a ustawy emerytalnej.

d1airnq

Podziel się opinią

Share
d1airnq
d1airnq