Emeryci w Niemczech poszli do pracy. Powód? Brakuje im pieniędzy
W Niemczech w ubiegłych latach znacznie wzrosła liczba starszych osób pracujących zawodowo. Już co drugi obywatel RFN po sześćdziesiątce utrzymuje się ze stałej pracy.
Jak donoszą niemieckie media, obecnie2,4 mln obywateli RFN, którzy ukończyli 60 lat mają pracę objętą programem ubezpieczeń społecznych. Tabloid "Bild" oraz agencja prasowa dpa, powołujące się na najnowszy raport rządu federalnego w tej sprawie, informują, że seniorów pracujących zarobkowo jest dwa razy więcej niż w roku 2007, w którym w Republice Federalnej wprowadzono zasadę stopniowego przechodzenia na emeryturę po ukończeniu 67. roku życia.
Seniorzy zarabiają więcej niż młodzież
Z raportu wynika, że w przedziale wiekowym 60-64 lata ponad 58 proc. mieszkańców RFN obojga płci jest wciąż czynnych zawodowo. W roku 2000 ich odestek wynosił zaledwie 20 procent. W przypadku mężczyzn od roku 2000 odsetek ten wzrósł ponad dwukrotnie i wynosi obecnie 63 proc. Jeszcze większy, bo aż czterokrotny wzrost odsetka osób czynnych zawodowo objął kobiety i wynosi obecnie ponad 53 proc. w porównaniu z sytuacją z roku 2000.
Tak wysoki odestek seniorów czynnych zawodowo tłumaczy się między innymi tym, że wielu z nich wykonuje wolne zawody lub pracuje jako samodzielni przedsiębiorcy, głównie rzemieślnicy i właściciele zakładów usługowych. Równocześnie z 20,5 do 40 procent w ciągu ostatnich dziesięciu lat zwiększyła się w Niemczech liczba osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
Niemieccy seniorzy coraz częściej pracują, bo emerytura im nie wystarcza
Niemieccy seniorzy zarabiają lepiej niż pracownicy rozpoczynający dopiero swoją karierę zawodową i będący w średnim wieku. W przedziale wiekowym 55-65 lat w roku 2017 średnie wynagrodzenie wynosiło 3438 euro, podczas gdy w przedziale od 25. do 55. roku życia - 3256 euro brutto.
Raport rządu zwraca uwagę na duże postępy w zatrudnianiu w firmach osób starszych, mających duże doświadczenie zawodowe. Podkreśla się przy tym, że dalszy postęp w tej sprawie wymaga wprowadzenia dla nich korzystniejszych warunków pracy, na przykład zatrudniania ich w niepełnym wymiarze godzin.
Przedsiębiorstwa chcą więcej seniorów
Komisja emerytalna rządu federalnego chce przedyskutować, czy stale wzrastająca przewidywana długość życia nie powinna wpłynąć także na dłuższy okres pracy zawodowej obywateli RFN w starszym wieku. Gdyby tak się stało, odciążyłoby to poważnie niemieckie kasy emerytalne. Za zwiększeniem liczby czynnych zawodowo seniorów opowiadają się niemieckie przedsiębiorstwa, które przygotowują dla nich specjalne programy mające zwiększyć ich zainteresowanie pracą zawodową.
Emerytury dla matek nie od 1 stycznia 2019 r. "Przygotowanie ZUS musi chwilę potrwać"
Związki zawodowe zapatrują się na to inaczej. Jak powiedział Hans-Juergen Urban, członek zarządu związku zawodowego metalowców IG Metall: "przechodzenie na emeryturę po ukończeniu 67. roku życia w przypadku większości osób mija się całkowicie z realiami i wyższa przewidywana długość życia niczego w tej sprawie nie zmienia". Poza tym starsi pracownicy, którzy utracili miejsce pracy, znacznie dłużej przebywają na bezrobociu niż wynosi niemiecka średnia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl