Trwa ładowanie...
d3q6rwx

Emerytki z rocznika 1953. Senator Borowski spełnił obietnicę i złożył projekt

Senator PO Marek Borowski interweniuje ws. emerytek z rocznika 1953. Chodzi o 50 tys. kobiet, które skorzystały z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę, a później - przez zmianę przepisów - zostały pokrzywdzone przez państwo i otrzymywały zaniżone świadczenia.
Share
Senator Marek Borowski złożył w Senacie projekt ustawy dot. emerytek z rocznika 1953
Senator Marek Borowski złożył w Senacie projekt ustawy dot. emerytek z rocznika 1953Źródło: East News
d3q6rwx

W Senacie pojawił się projekt ustawy złożony przez senatora PO Marka Borowskiego. Dotyczy kobiet z rocznika 1953, które przeszły na wcześniejszą emeryturę, a przez zmianę przepisów, które nie objęły ich rocznika, dostawały emeryturę zaniżoną nawet o 40 proc.

Czytaj też: Emerytki z rocznika 1953 mają problem. Nie wiadomo, co z ich emeryturą

Kobiety w 2013 r. ukończyły 60 lat, ale przez - jak to określają politycy - legislacyjny błąd, nie mogły przeliczyć emerytur na nowych zasadach. Przez 6 lat walczyły o sprawiedliwość, aż wreszcie w tym roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że kobiety mają rację i należą im się wyższe emerytury.

d3q6rwx

Jednak nie wszystkie panie skorzystały na tym wyroku, na lodzie zostały te, których sprawy się przedawniły. I to właśnie w ich sprawie Marek Borowski złożył projekt ustawy w Senacie, którym już raz zajmował się Sejm, ale nie udało się uchwalić ustawy przed wyborami. Zdaniem senatora, hamulcowym projektu był Mateusz Morawiecki.

Czytaj także: Emerytki z rocznika 1953 przeliczają świadczenia. Rekordzistka zyskała 2,7 tys. zł

- Liczymy, że tym razem w Sejmie nie będzie już żadnej obstrukcji i ustawa zostanie przyjęta - powiedział "Faktowi" senator Marek Borowski. Dziennik podaje, powołując się na rządowe źródła, że jest zielone światło, by przyjąć projekt i uchwalić ustawę.

Obejrzyj: Emerytki z rocznika 1953 nadal z niższą emeryturą

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3q6rwx

Podziel się opinią

Share
d3q6rwx
d3q6rwx