Emerytury i zasiłki dostaniesz bez świadectwa pracy. Ważne zmiany w prawie
Chcesz przejść na emeryturę, a nie masz ostatniego świadectwa pracy? To już nie będzie problem. Właśnie weszły w życie nowe przepisy, które pozwalają zastąpić ten dokument zaświadczeniem z sądu. Wcześniej nie było to możliwe.
Jak informuje "Fakt", zmiany w prawie mogą znacznie ułatwić życie przyszłym emerytom lub osobom, które chcą ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych.
Chodzi o specyficzną sytuację - na przykład gdy firma na skutek upadłości zwalnia wszystkich pracowników i nie wydaje im świadectwa pracy. W związku z tym nie można złożyć wniosku o przejście na emeryturę.
ZUS wymaga bowiem świadectwa pracy od ostatniego pracodawcy. Ale tego nie ma i nie da się go zdobyć, bo firma już nie istnieje. Co wtedy?
Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej
W takiej sytuacji była jedna z kobiet z województwa pomorskiego, której historię opisuje "Fakt". Poszła więc po pomoc prawną, a radczyni, na którą trafiła, postanowiła zaangażować się w sprawę. Kobiecie bowiem nie tylko odmówiono przejścia na emeryturę, ale też nie przyznano zasiłku dla bezrobotnych. Tu warunek jest bowiem taki sam - musi być świadectwo pracy.
O niedoskonałości przepisów prawniczka poinformowała Kancelarię Prezydenta i działające tam Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej. A to pomogło zmienić przepisy.
Teraz w takiej sytuacji wystarczy pójść do sądu pracy, który wyda odpowiednie zaświadczenie. A taki dokument wystarczy już wszystkim państwowym instytucjom. ZUS nie będzie już więc mógł odmówić wypłaty świadczeń ze względu na brak ostatniego świadectwa pracy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl