Emerytura nawet o 5 lat wcześniej. Do wniosku ZUS dołącz ten dokument
Wcześniejsze emerytury przysługują osobom, które wykonują pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach. Aby otrzymać tzw. pomostówki należy złożyć odpowiednie dokumenty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Obecnie powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Istnieją jednak pewne zawody, które mają prawo do wcześniejszego przejścia, nawet o pięć lat, na tzw. emerytury pomostowe.
Emerytura pomostowa jest dla tych osób, które wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, np. górnicy, hutnicy, piloci czy kierowcy.
Podpisana w sierpniu przez prezydenta ustawa pozwoli przejść wcześniej na świadczenie osobom, które pierwszy raz podjęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 1 stycznia 1999 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bilion zł. Taki jest rachunek za obietnice wyborcze. "Niech powiedzą, że VAT trzeba podnieść do 30 proc."
Emerytury pomostowe. Kto może skorzystać?
Aby uzyskać prawo do pomostówki, potrzebne jest, w zależności od płci, 20 lub 25 lat ogólnego stażu pracy, w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach bądź też charakterze. Warto dodać, że przepisy przyznają emerytury pomostowe tylko pracownikom zatrudnionym na etacie.
Na emerytury pomostowe po zmianach przejdzie w 2024 r. około 7,3 tys. osób - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pod koniec czerwca 2023 r. emerytury pomostowe pobierało łącznie 40,8 tys. osób.
Jakie dokumenty złożyć?
Jak podaje biznes.interia.com, aby ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, konieczne jest odpowiednie przygotowanie wniosku. Pracodawca w świadectwie pracy musi wpisać, że pracownik wykonywał pracę w warunkach uprawniających do wcześniejszego świadczenia emerytalnego.
Taki zapis przysługuje tylko pracownikom zawodów, które znajdują się w spisie prac, na które przysługuje wcześniejsza emerytura. Pełną listę zawodów znajdziemy w rozporządzeniu Rady Ministrów z 1983 r.
Aby uzyskać wcześniejszą emeryturę, należy złożyć do ZUS wniosek o emeryturę na formularzu EMP, do którego należy dołączyć informację o okresach składkowych i nieskładkowych na formularzu ERP-6.
Do tych dokumentów należy dołączyć również: okresy zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, okresy składkowe i nieskładkowe, np. świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu, zaświadczenia o okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych czy np. przebywania na urlopie wychowawczym oraz wynagrodzenie w okresach zatrudnienia lub ubezpieczenia.