Trwa ładowanie...
d2thm6i

Enea jest o krok od przejęcia Elektrowni Połaniec

Enea jest o krok od przejęcia Elektrowni Połaniec. Spełniony został ostatni z warunków zawieszających umowę zakupu przez grupę 100 proc. akcji Engie Energia Polska - podała Enea w komunikacie.

Share
d2thm6i

We wtorek Enea otrzymała informację o zrzeczeniu się przez Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych prawa pierwokupu gruntów rolnych będących przedmiotem transakcji. Był to ostatni z czterech warunków zawieszających podpisanej 23 grudnia ubiegłego roku umowy warunkowej.

Wcześniej uzyskano zgodę Ministra Energii i zgodę prezesa UOKiK na koncentrację. Została również przeprowadzona konwersja długu Engie Energia Polska wobec podmiotów z grupy Engie na kapitał w Engie Energia Polska.

"Jesteśmy o krok od finalizacji transakcji i przejęcia Elektrowni Połaniec. Dzięki pełnemu zaangażowaniu zespołów z Enei i Engie mogliśmy w krótkim czasie przygotować się do spełnienia czterech warunków zawieszających umowy. Kluczową wartością dodaną włączenia Połańca do grupy Enea będą synergie, jakie możemy zrealizować dzięki współpracy segmentu wytwarzania Enei oraz segmentu wydobycia" - poinformował, cytowany w komunikacie, Mirosław Kowalik, prezes Enei.

d2thm6i

"Po stronie Enei cały czas trwają przygotowania do tego, aby dzień przejęcia Elektrowni Połaniec przez naszą grupę nie różnił się w sposób znaczący od normalnego dnia pracy w Połańcu" - dodał.

Mikołaj Franzkowiak, wiceprezes Enei ds. finansowych, liczy, że finalizacja transakcji nastąpi "już wkrótce".

Jak podała Enea, inwestycja w Elektrownię Połaniec wpisuje się w realizację nowej strategii grupy Enea.

"Przejęcie umocni pozycję Enei jako jednego z wiodących wytwórców energii elektrycznej w kraju, wzmocni pozycję grupy na rynku. Inwestycja wpłynie również pozytywnie na wzrost przychodów i poziom EBITDA grupy Enea" - podano w raporcie.

d2thm6i

Enea poinformowała, że Elektrownia Połaniec jest dla niej cennym aktywem pozyskanym w "optymalnej cenie".

"Grupa Enea przejmuje spółkę zmodernizowaną i bez zadłużenia. Inwestycja przyczyni się do stworzenia opartego o własny surowiec, efektywnego kosztowo i operacyjnie, obszaru wytwarzania energii. Zlokalizowany w południowo-wschodniej Polsce wydobywczo-wytwórczy obszar Kozienice-Bogdanka-Połaniec przyniesie szereg korzystnych dla grupy synergii" - napisano w komunikacie.

W końcu zeszłego roku Enea podpisała z Engie International Holdings warunkową umowę kupna 100 proc. akcji Engie Energia Polska. Wartość przedsiębiorstwa Engie Energia Polska, z pominięciem zadłużenia i gotówki w spółce, uzgodniono na ok. 1,07 mld zł. Ostateczna cena za 100 proc. akcji spółki zostanie wyliczona w oparciu o ustaloną wartość przedsiębiorstwa, przy uwzględnieniu poziomu długu netto oraz kapitału obrotowego na koniec grudnia tego roku.

Engie Energia Polska jest piątym największym producentem energii w Polsce. Z elektrownią w Połańcu o mocy ok 1,9 GW, firma odpowiada za 5 proc. produkcji energii w kraju.

d2thm6i

Podziel się opinią

Share
d2thm6i
d2thm6i