Trwa ładowanie...
d2md03o
d2md03o

Energa: w planach elektromobilność i dofinansowanie z planu Junckera

Grupa Energa poinformowała w czwartek, że stara się o dofinansowanie z tzw. planu Junckera. Będzie też rozwijała stacje ładowania samochodów elektrycznych.
Share
d2md03o

Podczas czwartkowej prezentacji wyników spółki za ubiegły rok podano, że Energa zamierza mocno zaangażować się w elektromobilność, czyli będzie budowała stacje ładowania dla samochodów elektrycznych.

"Współpracujemy w tej sprawie z Ministerstwem Energii. To jest kwestia realizacji listu intencyjnego podpisanego przez pana ministra Mateusza Morawieckiego z kilkudziesięcioma miastami w Polsce, aby ten projekt rozwijać. To jest początek dobrej drogi. Przewidujemy nasze zaangażowanie, ale jeżeli chodzi o wartość naszego zaangażowania, nie jesteśmy w stanie nic określić. Koncepcyjne prace trwają bardzo intensywnie" - powiedział w środę Jacek Kościelniak, wiceprezes Grupy Energa ds. finansowych. Według rzecznika spółki Adama Kasprzyka Energa już może pochwalić się siedmioma działającymi stacjami ładowania samochodów elektrycznych.

Firma stara się ponadto o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu na Rzecz Inwestycji Strategicznych (tzw. plan Junckera). "Jesteśmy mocno zaangażowani w rozmowach z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, chcemy wyemitować, podobnie jak Tauron, obligacje hybrydowe o bardzo długim terminie zapadalności. Pierwotnie zakładaliśmy, że na przełomie marca i kwietnia podpiszemy dokumentację, ale dodatkowe komplikacje wynikające z metodologii ratingowych powodują, że bank potrzebuje trochę więcej czasu. Zakładany harmonogram, to podpisanie dokumentów na przełomie kwietnia i maja br. Kwota będzie prawdopodobnie większa niż w przypadku Tauronu, ale negocjacje trwają" - powiedział Marcin Biniaś, dyrektor departamentu ds. finansowych Energa SA.

d2md03o

Wiceprezes Kościelniak dodał: "Będziemy się starać o te środki". Zainwestowane one zostaną, jak powiedział Kościelniak, "w projekt Kaskady Dolnej Wisły, który znalazł się na rządowej liście inwestycji strategicznych".

"Jeżeli chodzi o perspektywę na kolejne lata, to spodziewamy się, że wyniki 2017 roku mogą być pod presją i mogą być niższe niż w 2016 roku" - powiedział Marcin Biniaś.

Grupa Energa poinformowała w czwartek, że odnotowała 147 mln zł zysku netto w 2016 r. W 2015 r. zysk netto spółki wyniósł 840 mln zł. Jak podkreśliła Energa, na obniżenie wyniku netto Grupy wpływ miały głównie odpisy aktualizujące niefinansowe aktywa trwałe.

d2md03o

Podziel się opinią

Share
d2md03o
d2md03o