Trwa ładowanie...
d2i0vw5
waluty
21-05-2009 09:31

Eurodolar triumfuje

W pierwszej części dzisiejszego dnia inwestorzy poznają informacje z europejskiego sektor usług oraz sektora wytwórczego.

d2i0vw5
d2i0vw5
WYDARZENIA NA ŚWIECIE

Rynek zagraniczny

W pierwszej części dzisiejszego dnia inwestorzy poznają informacje z europejskiego sektor usług oraz sektora wytwórczego. Będą to indeksy koniunktury PMI. Ich ostatnie niskie odczyty nie stanowiły wsparcia dla wspólnej waluty, jednak obecna kolejna fala wzrostu wartości euro wydaje się być na tyle mocna, że nawet słabe informacje makroekonomiczne z Eurolandu nie powstrzymają jej kontynuacji. Na rynki kapitałowe pomimo gorszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku nieruchomości, które poznaliśmy na początku tygodnia, powrócił optymizm inwestorów, którzy oczekują wyjścia gospodarki światowej z recesji jeszcze w tym roku. Przypomnijmy, że amerykańscy deweloperzy zbudowali w kwietniu najmniej domów od niemal 50 lat. To utrzymujące się przekonanie, że gospodarka powoli odbija się od dna w dalszym ciągu sprzyjać będzie wzrostom pary EUR/USD w średnim i długim terminie podobnie jak dodrukowywanie przez FED zielonych, która to instytucja stwierdziła na ostatnim swoim posiedzeniu, że zwiększy skalę skupowanych
papierów dłużnych.

Rynek polski

Nasza waluta pomimo opublikowanych wczoraj gorszych danych z polskiego sektora przemysłowego pozostała mocniejsza i wraz z prawdopodobnym wzrostem kursu eurodolara ruch polskich par walutowych na południe będzie kontynuowany. Dzisiaj inwestorzy poznają raport z ostatniego posiedzenia RPP, którego treść przybliżyć może zamiary Rady przed zaplanowanym na przyszły tydzień posiedzeniem. Jeśli potwierdzi sie scenariusz braku obniżki kosztów pieniądza w maju to kolejna fala aprecjacji będzie wzmocniona. Wyższa od prognoz inflacja bazowa w kwietniu, która opublikowana zostanie również popołudniu powinna taki scenariusz uwiarygodnić.

EURUSD

Na parze EUR/USD w dalszym ciągu znajdujemy się w średnioterminowym trendzie wzrostowym. Zeszłe dni upłynęły pod znakiem zdecydowanej walki z obszarem silnego oporu (1,3750-1,385), który wynika ze splotu zniesień Fibonacciego. Sytuacja przedstawia się podobnie jak w marcu 2009 roku. Każdy silny atak na ten obszar kończy się dynamicznym odbiciem, co na wykresie widoczne jest poprzez długie cienie świec.
Po długich próbach jednak obszar ten został naruszony. Trwałe jego pokonanie będzie zalążkiem do wzrostów aż do okolic 1,47.

d2i0vw5

USDPLN

W chwili obecnej USD/PLN znajduje się na zniesieniu Fibonacciego w okolicach 3,2870, który stanowi dość silne wsparcie Taki moment wydaje się być idealnym na otwieranie krótkich pozycji na tej parze walutowej. Prognozuje się spadek tej pary walutowej do okolic 3,01 ( kolejny obszar Fibonacciego). Scenariusz taki potwierdza również przecięcie średnich kroczących, które sygnalizują sprzedaż USD.

EURPLN

Obecnie na parze EUR/PLN przewiduje się wędrówki w okolice 4,28, gdzie znajduje się splot zniesień Fibonacciego a następnie do okolic 4,08, gdzie znajduje się dolne ograniczenie kanału spadkowego oraz poziom Fibonacciego.

Aby jednak taki scenariusz miał miejsce musi dojść do wybicia górą pary EUR/USD góra z którą EUR/PLN jest ujemnie skorelowany.

GBPPLN

Na parze GBP/PLN doszło do przełamania szczytu z października 2008 na poziomie 5,0415. Wyrysowała się więc formacja podwójnego szczytu, która szybko została przełamana. Przewiduje się jednak wędrówkę na południe. Para ta po drodze w dół napotka na silne wsparcie wynikające z 50% ze zgrupowania zniesień Fibonacciego w okolicach 4,65-4,60. Pomimo słabej złotówki , funt pozostaje jednak słabszą walutą względem wszystkich innych.

Tomasz Szecówka – analityk rynku walutowego
Michał Wojciechowski - analityk rynków finansowych
AMB Consulting

d2i0vw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i0vw5