Trwa ładowanie...

Eurodolar w bezruchu przed ECB

EUR/USD mijający tydzień rozpoczął od poziomu 1,36 i niemalże na tym samym go zakończył. Dość wyraźnie umocnił się polski złoty. Kurs EUR/PLN zniżkował do 4,14, a USD/PLN zszedł w okolice 3,04. Dużo ciekawiej było na giełdach. Wiele światowych indeksów osiągnęło swoje historyczne szczyty. S&P 500 wybiło się ponad poziom 1900 pkt., a DAX zbliżył się do 10000 pkt. Na przeciwległych biegunach znalazły się waluty Antypodów. Dolar australijski był najsilniejszy spośród grona G10, natomiast dolar nowozelandzki najsłabszy.

Eurodolar w bezruchu przed ECBŹródło: Fotolia, fot: Gina Sanders
d1kv2ju
d1kv2ju

Rynek obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych wskazuje, że stopy procentowe nie wzrosną do takiego poziomy jaki prognozuje Rezerwa Federalna. Jest to w dużej mierze spowodowane obawami związanymi z rynkiem pracy. Jest to najlepszy początek roku dla obligacji USA od niemal 20 lat. Dynamika PKB (annualizowana) w pierwszym kwartale w USA została zrewidowana z 0,1 do -1 proc. kwartał do kwartału – to pierwszy odczyt poniżej zera od trzech lat. Nieco lepiej od oczekiwań natomiast wypadły nowo zarejestrowane wnioski o zasiłek la bezrobotnych – 300 tys. wobec konsensusu prognoz na poziomie 318 tys. Indeks nastrojów konsumentów opracowywany przez Uniwersytet Michigan został zrewidowany w dół z 82,5 pkt. do 81,9 pkt.

USA: niezłe dane z przemysłu

Chicago PMI ukształtował się na poziomie 65,5 pkt. wobec konsensusu na poziomie 61,0 pkt. Oznacza to, że osiągnięty został 7-miesięczny szczyt .Pozostałe regionalne wskaźniki nie zachwyciły, jednak pozostały stabilne. Indeks Richmond FED wyniósł w maju 7 pkt. wobec konsensusu na poziome 8 pkt., z kolei indeks dla rejonu Dallas ukształtował się na poziomie 8,0 pkt., podczas gdy oczekiwano 9,5 pkt. Dobre dane spłynęły na rynek w poniedziałek. Zamówienia na dobra trwałego użytku niespodziewanie wzrosły w kwietniu o 0,8 proc. m/m. Sugeruje to, że amerykański przemysł może wesprzeć rozwój największej gospodarki na świecie w tym roku. Mediana oczekiwań zakładała odczyt na poziomie -0,7 proc. Warto odnotować, że kwietniowe zamówienia na Boeingi wyniosły tylko 70 szt. wobec 163 szt. w marcu. Wyraźnie zrewidowano także marcowe dane z 2,6 proc. do 3,6 proc. w ujęciu miesięcznym.

Polska: mieszane dane, złoty w górę

Kwietniowa sprzedaż detaliczna w Polsce wypadła poniżej oczekiwań wynoszących 9,1 proc. i wyniosłą 8,4 proc. Było to wywołane głównie sezonowością związaną ze świętami Wielkanocnymi, dzięki którym sprzedaż żywności poszybowała w górę o 15,9 proc. r/r. W tym samym czasie opublikowana została stopa bezrobocia, która ukształtowała się na poziomie zgodnym z konsensusem 13,0 proc. W tym tygodniu poznaliśmy także zrewidowany odczyt polskiego PKB za I kwartał. Wyniósł on 3,4 proc. r/r. Oznacza to najszybsze tempo wzrostu od dwóch lat. Bardzo pozytywną informacją jest z pewnością duży, ponad 10 proc. przyrost inwestycji. Wyraźnie umocnił się w tym tygodniu polski złoty. Nie wydaje się jednak by dane makroekonomiczne były powodem takiego rozwoju sytuacji. Jako przyczynę należy raczej podać spadek premii za ryzyko w związku z odbytymi wyborami na Ukrainie oraz spodziewanym wzrostem dyferencjałem stóp procentowych, ze względu na potencjalną ich obniżkę przez EBC.

Błażej Kiermasz

Departament Analiz

TMS Brokers S.A.

d1kv2ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kv2ju