Eurodolar w pobliżu 1,42
Dziś kurs EUR/USD poruszał się w paśmie wahań 1,4120 – 1,4235. Przed południem wspólna waluta osłabiała się w relacji do dolara, m. in. za sprawą zaskakująco słabych danych makroekonomicznych.
12.05.2011 18:00
Dziś kurs EUR/USD poruszał się w paśmie wahań 1,4120 – 1,4235. Przed południem wspólna waluta osłabiała się w relacji do dolara, m. in. za sprawą zaskakująco słabych danych makroekonomicznych, po południu jednak odrabiała starty, wracała w okolice 1,4200 w których rozpoczęła dzisiejszą sesje europejską i zwyżkował w kierunku wczorajszych szczytów. Wciąż kluczowym dla notowań EUR/USD czynnikiem jest kryzys zadłużenia w państwach PIIGS.
Na rynek napłynęła dziś spora porcja istotnych danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych i strefy euro. Tygodniowa liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła wprawdzie z z 474 tys. do 434 tys., ale już piąty tydzień z rzędu utrzymuje się powyżej poziomu 400 tys. co psuje nieco obraz amerykańskiego rynku pracy.
Poznaliśmy także sprzedaż detaliczną, której dynamika wzrosła w kwietniu w ujęciu miesięcznym do 0,5 proc., ale była nieznacznie niższa od oczekiwań. Poznaliśmy też odczyt marcowej produkcji przemysłowej w Eurolandzie, której dynamika wyniosła -0,2 proc. m/m i 5,3 proc. r/r. Odczyty przybrały wartość niższą niż w lutym (odpowiednio 0,4 proc. i 7,3 proc.) Miały dziś miejsce także odczyty danych z będących ostatnio w centrum uwagi inwestorów państwach PIIGS. W Grecji bezrobocie przyspieszyło do blisko 17 proc., a wstępne dane dotyczące hiszpańskiego wzrostu gospodarczego mówią, że w pierwszym kwartale dynamika PKB wyniosła równo 8,0 proc. rok do roku, wobec oczekiwań na poziomie 6,1 proc. Należy jednak mieć na uwadze tzw. efekt bazy. W ujęciu kwartalnym hiszpańska gospodarka rozwijała się w tempie 2,1 proc. Jutro poznamy dane dotyczące tempa PKB m.in. w Niemczech, Portugalii, Grecji i Francji.
Po wczorajszym umocnieniu złotego wywołanym nieoczekiwaną decyzją Rady Polityki Pieniężnej, by podnieść stopy procentowe już trzeci raz w tym roku o 25 pb do 4,25 proc., dziś krajowa waluta nieznacznie się traciła na wartości. Kurs EUR/PLN zwyżkował z okolic 3,9040 w pobliże poziomu 3,9200, który powstrzymywał dalsze wzrosty.
Bardzo istotne dla siły krajowej waluty będą jutrzejsze dane dotyczące inflacji CPI w kwietniu, niski odczyt odsunie w czasie dalsze podwyżki stóp procentowych. Nasza prognoza zakłada jednak, że koszyk dóbr konsumpcyjnych podrożał o 4,7 proc. Krajowej walucie sprzyjać będą plany prywatyzacyjne rządu: dziś wicepremier Waldemar Pawlak wydał zgodę na upublicznienie JSW, a jeszcze w maju zadebiutuje na giełdzie BGŻ.
Bartosz Sawicki
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.