Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia
16.09. Warszawa (PAP) - W poprzednim tygodniu uwaga inwestorów skupiła się na węgierskiej inflacji i sprawach fiskalnych oraz na danych o tureckim PKB. Głównym wydarzeniem...
16.09. Warszawa (PAP) - W poprzednim tygodniu uwaga inwestorów skupiła się na węgierskiej inflacji i sprawach fiskalnych oraz na danych o tureckim PKB. Głównym wydarzeniem rozpoczynającego się tygodnia będzie posiedzenie tureckiego banku centralnego.
W poniedziałek dane o bezrobociu w Turcji za czerwiec.
We wtorek posiedzenie tureckiego banku centralnego. Ekonomiści spodziewają się utrzymania stóp na obecnym poziomie. Główna stopa procentowa wynosi 4,50 proc.
RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU
W poprzednim tygodniu czeska korona umocniła się o 0,01 proc. do 25,7893 za euro, zaś forint osłabił się o 0,21 proc. do 300,65 za euro, a turecka lira umocniła się o 0,11 proc. do 2,7009 za euro. W tym czasie złoty umocnił się o 1,74 proc. do poziomu 4,2066 za euro.
Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia wzrósł o 2,17 proc. do poziomu 967,96 pkt., węgierski BUX wzrósł o 2,27 proc. do poziomu 18.423,68 pkt. Turecki XU100 wzrósł o 6,55 proc. do 71.635,02 pkt., a WIG wzrósł o 5,63 proc. do poziomu 49.348,61 pkt. ---------------------
WĘGRY
INFLACJA W VIII 1,3 PROC. RDR WOBEC 1,8 PROC. W VII
Inflacja na Węgrzech spadła w sierpniu do 1,3 proc. rdr z 1,8 proc. rdr w lipcu.
"W naszej ocenie wyhamowanie inflacji w sierpniu było częściowo zasługą cen energii. Szacujemy, że wkład cen energii we wskaźnik CPI w ujęciu rdr spadł z -0,8 pkt. proc w lipcu do -1 pkt. proc. w sierpniu. W międzyczasie w sierpniu - według naszej oceny - kontrybucja wzrostu cen żywności (0,6 pkt. proc.), jak również cen alkoholu i wyrobów tytoniowych rdr (0,8 pkt. proc.) była zasadniczo niezmieniona w porównaniu z lipcem" - napisali komentując dane analitycy Credit Suisse.
Według wyliczeń Credit Suisse inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności, energii, alkoholu i wyrobów tytoniowych) wyniosła w sierpniu 1,7 proc. rdr.
"Wierzymy, że sierpniowy odczyt inflacji zachęci Radę Monetarną, żeby kontynuowała obniżanie stóp procentowych. Rada obniżyła stopy o 20 pb., do 3,8 proc. na poprzednim posiedzeniu 27 sierpnia i oświadczyła, że +nadchodzące dane o inflacji oraz te z realnej gospodarki dają możliwość dalszego luzowania polityki monetarnej, ale w wolniejszym tempie+" - napisali w komentarzu dodając, że Rada będzie stopniowo obniżać stopy, do końca roku ze stopą zejść do poziomu 3,5 proc.
Zdaniem analityków BNP Paribas inflacja pozostanie przez następne miesiące na bardzo niskim poziomie.
"Szczególnie wtedy, gdy następna runda obniżek cen usług komunalnych będzie miała miejsce przed końcem roku spychając do końca roku wskaźnik CPI poniżej 1 proc. rdr do końca roku. Gdy wpływ tej obniżki wygaśnie w II połowie 2014 roku, oczekujemy powrotu presji inflacyjnej, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że NBH prawdopodobnie będzie kontynuował cykl luzowania polityki" - napisali.
DEFICYT PO VIII 110 PROC. PLANU NA '13, RZĄD PLANUJE SIÓDMĄ NOWELĘ
Deficyt budżetowy w sierpniu wyniósł 100 mld HUF, a od początku roku wyniósł 961,2 mld HUF wobec 851,2 mld HUF w lipcu, co stanowi 110,2 proc. całorocznego planu. Ministerstwo Finansów zaznaczyło, że jest to zgodne z oczekiwaniami rządu i że rząd oczekuje deficytu w 2013 r. poniżej 3 proc. PKB.
Jednocześnie, jak doniósł portal portfolio.hu, rząd planuje podniesienie deficytu budżetowego na 2013 r. o 171 mld HUF do 1.050 mln HUF, co jednak miałoby pozostać bez wpływu na deficyt liczony wg metodologii ESA95. Byłaby to siódma rewizja tegorocznego budżetu.
TURCJA
PKB ZA II KWARTAŁ POWYŻEJ OCZEKIWAŃ RYNKOWYCH
Wzrost PKB w Turcji w II kwartale wyniósł 4,4 proc. rdr wobec 3,5 proc. konsensusu rynkowego, a po wyrównaniu sezonowym 2,1 proc. PKB. Konsumpcja prywatna oraz wydatki rządowe były głównym czynnikami wzrostu w II kwartale 2013 roku, odpowiednio wnosząc do PKB 3,4 pkt. proc. i 2,2 pkt. proc. Natomiast eksport netto kontrybuował do PKB negatywnie (-3 pkt. proc.), podczas gdy inwestycje dodały do wzrostu 2,3 pkt. proc., czyli była to kontrybucja najwyższa od II kwartału 2012 roku.
"Kilka czynników tj. lipcowa produkcja przemysłowa i sierpniowe odczyty PMI wskazują, że także w III kwartale gospodarcza aktywność rośnie. Niemniej jednak, fiskalne i monetarne warunki są zacieśniane od końca maja w rezultacie podnoszenia stóp procentowych. Oczekujemy zatem, że wzrost gospodarczy wytraci tempo w drugiej połowie roku. Pomimo tego, że agregaty monetarne rosną skutkując tym, że nastawienie w polityce monetarnej pozostaje relatywnie luźne, skłonność CBRT do utrzymania niskich stóp procentowych zależna będzie od tempa napływu kapitału" - napisano w komentarzu Trk Ekonomi Bankasi.
"Ogólnie rzecz biorąc podtrzymujemy naszą prognozę wzrostu na poziomie 3,5 proc. PKB z możliwością odchylenia w górę. Równocześnie oczekujemy, że zmienność na rynku finansowym utrzyma się, co może skutkować obniżeniem konsumpcji krajowej oraz inwestycji do końca roku, co z kolei przełoży się na niższą bazę wzrostu w 2014 roku" - dodano.
PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA W VII LEPIEJ OD OCZEKIWAŃ
Produkcja przemysłowa w Turcji w lipcu wzrosła o 5,8 proc. rdr wobec konsensusu 4,6 proc. Produkcja dostosowana sezonowa i kalendarzowo wzrosła o 0,9 proc. mdm. Natomiast w ujęciu rdr wyrównana pod względem dni kalendarzowych wzrosła o 4,6 proc.
"Pomimo zamieszania na rynkach finansowych i wzrostu stóp procentowych produkcja przemysłowa jest mocna. Ożywienie w strefie euro wydaje się korzystnie odbijać na tureckich sektorach eksportowych. Podtrzymujemy naszą prognozę wzrostu w tym roku 3,5 proc." - napisano w komentarzu Trk Ekonomi Bankasi (pośrednio powiązanego z BNP Paribas).
Bank zwraca uwagę na produkcję pojazdów, która wzrosła o 10 proc. mdm.
DEFICYT BILANSU PŁATNICZEGO W LIPCU W GÓRĘ
Jak podał turecki bank centralny deficyt na rachunku obrotów bieżących w lipcu wyniósł 5,8 mld USD wobec konsensusu 5,5 mld USD i deficytu 4,6 mld USD czerwcu. 12-miesięczny kroczący deficyt C/A wzrósł do 55,4 mld USD (6,5 proc. PKB) wobec 53,6 mld USD w czerwcu.
Bank of America/Merrill Lynch w komentarzu zwraca uwagę, że deficyt powiększony o saldo błędów i opuszczeń wymaga finansowania rzędu ok. 60 mld USD.
--------------------- CZECHY
NADWYŻKA C/A
Nadwyżka na czeskim rachunku obrotów bieżących wyniosła w lipcu 4,1 mld CZK wobec 7 mld CZK oczekiwanego deficytu.
"Oczekujemy, że czeski bilans zewnętrzny będzie się poprawiał w nadchodzących miesiącach, gdy względnie słaby popyt krajowy wskaże na dalszy przyrost w eksporcie netto" - odnieśli się do danych analitycy BNP Paribas.(PAP)
kba/ fdu/ osz/