Trwa ładowanie...
dee2pto
23-09-2015 15:05

Europejskie Forum Nowych Idei o nierównościach i zagrożeniach geopolitycznych

Europa i świat wobec rosnących nierówności społecznych, radykalizmów i zagrożeń geopolitycznych - to hasło tegorocznej 5. edycji Europejskiego Forum Nowych Idei. Spotkanie przedstawicieli biznesu odbędzie się w Sopocie w dniach 30 września - 2 października.

dee2pto
dee2pto

Chcemy, aby Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI) było oknem na Europę, a także oknem dla Europy i świata na Polskę. Zależy nam na międzynarodowym, światowym charakterze EFNI - mówiła w środę na konferencji prasowej Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, organizatora EFNI.

"W odróżnieniu od wielu innych konferencji, dużo mniej wagi przywiązujemy do obecności polityków. Uważamy, że jeżeli chcemy dyskutować o przyszłości - ona nas naprawdę bardzo interesuje - to potrzebujemy myślenia trochę wybiegającego (w przyszłość), zwłaszcza w obecnym roku naszych wyborów. By nie wejść w polityczne uwarunkowania, bo one niestety, ale spychają nas do takiego myślenia bardzo krótkoterminowego. (...) Jakość dyskusji jest wielką siłą EFNI" - zaznaczyła.

Jak zapowiedzieli organizatorzy EFNI, wiele dyskusji ma być poświęconych kryzysowi migracyjnemu oraz konfliktom wokół Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie, a także na Ukrainie. Uczestnicy Forum mają rozmawiać o konsekwencjach rosnących radykalizmów religijnych i politycznych dla Europy.

Ma być również podjęty temat nierównej dystrybucji dochodów. Zaproszeni eksperci będą dyskutować o tym, czy nierówności uniemożliwią "odbicie się" także europejskiej gospodarce.

dee2pto

"Analizując nasze tegoroczne tematy z perspektywy biznesu, będziemy zastanawiać się, czy to, co niektórzy politycy przedstawiają jako zagrożenia, możemy przekuć w szansę i jak na tym, w czym niektórzy upatrują końca, budować nowy początek" - oceniła Bochniarz.

Prezes PZU Andrzej Klesyk uważa, że "Europa z roku na rok zostaje coraz bardziej w tyle za resztą świata pod względem gospodarczym, politycznym oraz ideowym". "Czy odpowiedzią na te problemy mogą być odważne reformy, czy całkiem nowy porządek na Starym Kontynencie? Wspólnie ze znakomitymi gośćmi podczas sesji +Koniec pozimnowojennych iluzji: czy Europa potrzebuje nowego porządku?+ będziemy zastanawiać się, co zrobić z Europą, aby znalazła nowe miejsce w zmieniającym się świecie" - podkreślił.

Według prezesa Totalizatora Sportowego Wojciech Szpila "każda wymiana poglądów jest czymś niezwykle wartościowym, a szczególnie teraz, w tych trudnych dla Europy czasach". "Wykorzystajmy więc za wszelką cenę potencjał wartościowych osób reprezentujących różne idee. Wierzę, że i tym razem przyniesie nam to wymierne korzyści" - dodał.

Zdaniem prezesa MetLife Łukasza Kalinowskiego "kapitalizm wpływa na wzrost gospodarczy, ale i pogłębia różnice w zamożności społeczeństw". "Rolą globalnych firm wspólnie z organizacjami rządowymi i pozarządowymi powinno być poszukiwanie rozwiązań, które umożliwią równy dostęp do produktów i usług, co zapewni wzrost i stabilność w długim okresie. Czy wspólne działanie w tym celu i osiągnięcie zgody na samoregulacje są możliwe? Między innymi na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć podczas sesji +Jak naprawić kapitalizm?+" - podkreślił Kalinowski.

dee2pto

W tym roku wśród panelistów Forum znajdzie się ponad 150 osób ze świata biznesu, polityki, nauki i kultury. Wśród nich m.in. amerykański ekonomista Jeffrey Sachs, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maros Sefcowic, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen, prezydent BUSINESSEUROPE Emma Marcegaglia, profesor Instytutu Internetu z brytyjskiego Oksfordu Luciano Floridi, amerykański profesor socjologii na Uniwersytecie w Sydney Salvatore Babones oraz profesor Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji Olivier Roy.

Organizator zapowiadają m.in. panele: "Firma=idea?", "Energia dla regionu. Co oznacza solidarność energetyczna w Europie Środkowo-Wschodniej?", "Jak nowoczesne podejście do przemysłu wydobywczego może zmienić współczesne gospodarki?", "Cyberbezpieczeństwo - problem nas wszystkich? Strategie państw UE wobec wyzwań związanych z dostępem do danych w sieci", "Jednolity Rynek Cyfrowy: jak jednolity, jak wspólny, jak połączony?".

Patronat honorowy nad imprezą objął m.in. prezydent Andrzej Duda.

dee2pto
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dee2pto