Trwa ładowanie...
d3gvlbq

EuroRating obniżył rating Bogdanki do BBB-, perspektywa nadal negatywna

Warszawa, 31.08.2015 (ISBnews) - EuroRating obniżył poziom ratingu kredytowego nadanego spółce Lubelski Węgiel Bogdanka do BBB- z BBB. Jednocześnie utrzymana została dotychczasowa negatywna perspektywa ratingu, podała agencja.

Share
d3gvlbq

"Do głównych czynników, które przyczyniły się do obniżenia oceny wiarygodności kredytowej Bogdanki agencja zalicza utrzymywanie się bardzo trudnej sytuacji na rynku węgla energetycznego w Polsce, a także wypowiedzenie długoterminowej umowy na dostawy węgla przez największego odbiorcę górniczej spółki - poznański koncern energetyczny Enea" - czytamy w komunikacie.

Na koniunkturę w branży na rynku krajowym, oprócz spadków cen węgla na rynkach światowych, bardzo negatywnie oddziałują także działania państwowej spółki Kompania Węglowa, która w oczekiwaniu na otrzymanie rządowych dotacji, starając się utrzymać bieżącą płynność finansową, wyprzedaje zapasy węgla po bardzo niskich cenach, nie zmniejszając jednocześnie poziomu wydobycia. Skutkuje to utrzymywaniem się nadpodaży węgla energetycznego na rynku krajowym oraz spadkiem cen do bardzo niskich poziomów. W efekcie LW Bogdanka traci dotychczasowych odbiorców węgla i musi ograniczać poziom wydobycia, tłumaczy agencja.

EuroRating pozytywnie ocenia podejmowane przez spółkę działania mające na celu redukcję kosztów oraz nakładów inwestycyjnych, co ogranicza negatywny wpływ czynników rynkowych na bieżące wyniki finansowe i kondycję przedsiębiorstwa.

Agencja podkreśla, że na sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego w dłuższym horyzoncie czasu istotny wpływ będą miały podejmowane przez rząd działania dotyczące restrukturyzacji państwowych koncernów wydobywczych - w tym w szczególności Kompanii Węglowej. "Jeśli nie zostaną podjęte zdecydowane działania polegające na zamykaniu najbardziej nierentownych kopalń, to należy założyć, że na krajowym rynku nadal utrzymywać się będzie nadpodaż węgla, co może skutkować utratą przez Bogdankę kolejnych klientów oraz występowaniem negatywnej presji na ceny węgla" - podkreślono w materiale.

d3gvlbq

W kontekście oceny ryzyka kredytowego spółki EuroRating do czynników negatywnych zalicza także podjętą przez akcjonariuszy LW Bogdanka (wbrew rekomendacji zarządu) decyzję o wypłacie dywidendy za 2014 rok w kwocie 119 mln zł.

Negatywna perspektywa ratingu oznacza, iż według obecnych ocen agencji ratingowej EuroRating prawdopodobieństwo obniżenia ratingu nadanego spółce LW Bogdanka w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy jest obecnie większe niż 1:3.

(ISBnews)

d3gvlbq

Podziel się opinią

Share
d3gvlbq
d3gvlbq