Exelon doradcą technicznym przy budowie elektrowni atomowej na Litwie
Litewska firma Visagino Atomine Elektrine (VAE) wybrała Exelon Nuclear Partners, należący do amerykańskiego koncernu Exelon, na doradcę technicznego przy budowie elektrowni jądrowej Visaginas. Udział w tym regionalnym projekcie zawiesiła ostatnio polska PGE.
Jak poinformowała VAE, współpraca z Exelonem - największym właścicielem i operatorem elektrowni jądrowych w USA - zapewni podejmowanie decyzji optymalnych pod kątem ekonomicznym i inżynierskim przy projekcie Visaginas. VAE jest państwową firmą, która ma użytkować siłownię.
Wykonaliśmy duży krok naprzód; do projektu elektrowni Visaginas dołączył jeden ze światowych liderów przemysłu jądrowego, posiadający olbrzymią wiedzę i doświadczenie - ocenił dyrektor generalny VAE Rimantas Vaitkus.
- Wierzę, że dodatkowy nadzór ze strony wyjątkowo kompetentnego inżyniera we wczesnym stadium projektu będzie jeszcze jedną gwarancją na to, iż elektrownia atomowa Visaginas spełni najostrzejsze wymagania bezpieczeństwa i zostanie zbudowana na czas - dodał Vaitkus. Litwa zakłada, że prace budowlane rozpoczną się w 2014 roku, a siłownia ruszy w 2020 r.
Elektrownia Visaginas, która ma zastąpić zamkniętą już siłownię Ignalina, miała być wspólnym przedsięwzięciem Litwy oraz spółek energetycznych z Łotwy, Estonii i Polski przy większościowym udziale inwestora strategicznego. W piątek jednak Polska Grupa Energetyczna ogłosiła, że zawiesza swoje zaangażowanie w projekt.
- W świetle warunków, które na obecnym etapie okazały się nie do zaakceptowania przez PGE, mając także na uwadze inne kluczowe projekty Grupy, zdecydowano, że zawieszenie udziału w projekcie nastąpi przed podjęciem jakichkolwiek formalnych zobowiązań - oświadczył prezes PGE Tomasz Zadroga.
Inwestorem strategicznym w Visaginas ma być koncern Hitachi, a technologię dostarczyć ma należąca do niego firma GE-Hitachi Nuclear Energy. Negocjacje w kwestii finansowania między VAE a Hitachi mają się zakończyć do końca 2011 r.
Inwestor strategiczny ma objąć w przedsięwzięciu większość udziałów; mniejszość miała zostać podzielona między spółki energetyczne z państw bałtyckich i PGE. Ilość dostępnej dla poszczególnych udziałowców energii miała odpowiadać zaangażowaniu kapitałowemu. Z ostatnich doniesień wynikało, że Polska, Łotwa i Estonia - przed decyzją PGE - miałyby do podziału 15 proc.
Exelon Generation Company jest pod względem ilości wytwarzanej energii największym operatorem elektrowni jądrowych w USA i trzecim na świecie. Koncern ma 17 reaktorów w 10 siłowniach.
Exelon jest w jednym z konsorcjów, które startują w przetargu na doradztwo techniczne przy budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Jego wartość to ok. 1,2 mld zł; PGE zamierza go rozstrzygnąć w I kwartale 2012 r.