Fairtrade nie może się przebić w Polsce

Brak polskiej organizacji zajmującej się przyznawaniem certyfikatów Fairtrade powoduje, że produkty z tym logo są u nas znacznie droższe od tych, które nie mają oznaczeń.

Sprzedaż wyrobów z logo Fairtrade w Polsce jest na bardzo wczesnym etapie, nie ma organizacji certyfikującej, a zainteresowanie konsumentów ideą Fairtrade też jest niewielkie. Logo informujące o sprawiedliwym handlu ma np. jedna z kaw na naszym rynku, ale sprzedaje się ona w ilościach śladowych, bo jest droga.

Obniżenie cen wyrobów Fairtrade może pomóc Koalicja Sprawiedliwego Handlu, założona przez 14 organizacji, m.in. Polską Akcję Humanitarną, Polską Zieloną Sieć, grupę eFTe. Największym dostawcą produktów z logo Fairtrade w naszym kraju jest Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu Trzeci Świat i My. System Fairtrade w zamyśle łączy konsumentów z krajów bogatszych z farmerami i producentami z krajów biedniejszych. Gwarantuje on, że rolnik czy drobny producent z krajów rozwijających się otrzyma za swój produkt godziwą zapłatę, co przekłada się na zmniejszenie biedy na świecie. System obejmuje już produkty z 80 krajów.

W Polsce nie ma jeszcze organizacji, która zajmowałaby się przyznawaniem certyfikatów Fairtrade. O stworzeniu takiej organizacji myśli dopiero Koalicja Sprawiedliwego Handlu. Trwają rozmowy z międzynarodową organizacją Fairtrade Labelling Organizations, która nadzoruje znakowanie i dystrybucję tych produktów. Od kilku lat m.in. kawa, herbata, czekolada, cukier z niebiesko-zielonym znakiem Fairtrade z trudem przebijają się na polski rynek. Po sieci delikatesów Bomi zaczęła je oferować również sieć Kuchnie Świata. Kawy z logo Fairtrade można się napić na ponad 400 stacjach PKN Orlen z kawiarenkami Stop Cafe. Większość artykułów Fairtrade trafia na polski rynek za pośrednictwem gdańskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu, które sprowadza je głównie z Niemiec. Dostarcza je do około 60 punktów sprzedaży, prowadzi też sklep internetowy.

Handel+Net

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)