Trwa ładowanie...
d371utm

Fed obniżył skalę skupu aktywów do poziomu 45 mld USD miesięcznie

30.04. Nowy Jork (PAP) - Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o obniżeniu skali skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowego do poziomu 45 mld USD miesięcznie....

d371utm
d371utm

30.04. Nowy Jork (PAP) - Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o obniżeniu skali skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowego do poziomu 45 mld USD miesięcznie. Jednocześnie Fed ocenił, że ożywienie w amerykańskiej gospodarce nabiera tempa po spowolnieniu z początku roku.

"Wzrost aktywności w amerykańskiej gospodarce przyspieszył w ostatnim czasie po wcześniejszym silnym spowolnieniu. Wydaje się, że mocniej rosną wydatki gospodarstw domowych" - napisano w komunikacie Fed wydanym po zakończeniu dwudniowego posiedzenia.

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w I kwartale 2014 roku o 0,1 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk po wzroście o 2,6 proc. w IV kwartale 2013 - podał w środę Departament Handlu USA w pierwszym wyliczeniu. Spowolnienie w amerykańskiej gospodarce ekonomiści tłumaczą jednak głównie surową tegoroczną zimą w tym kraju.

Słabe wyniki gospodarki USA w pierwszym kwartale nie powstrzymały Fed od kolejnej obniżki skali programu luzowania ilościowego. Amerykański Bank Centralny zdecydował w środę o obniżeniu skali skupu aktywów do poziomu 45 mld USD miesięcznie.

d371utm

Tym samym Fed będzie teraz miesięcznie skupował obligacje skarbowe warte 25 mld USD oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 20 mld USD miesięcznie. Decyzja Fed była jednogłośna - podano w komunikacie.

Z ankiet przeprowadzonych przez agencję Bloomberg wynikało, że większość analityków spodziewała się właśnie obniżki skali skupu aktywów do poziomu 45 mld USD miesięcznie. Fed rozpoczął wygaszanie programu luzowania ilościowego na grudniowym posiedzeniu, kiedy to obniżył skup o 10 mld USD miesięcznie. W takiej samej skali Fed obniżył skalę programu QE w trakcie styczniowego i marcowego posiedzenia.

Długoterminowe oczekiwania inflacyjne w USA pozostają stabilne - oświadczył Fed w komunikacie w środę. Ceny konsumpcyjne w USA w marcu wzrosły o 1,5 proc. rdr. Inflacja CPI pozostaje poniżej 2 proc. celu inflacyjnego Fed od marca 2012 r.

Fed w komunikacie po posiedzeniu powtórzył, że w przyszłości przy decyzji w sprawie stóp procentowych będzie się kierował postępem w osiąganiu swoich celów: inflacji na poziomie 2 proc. oraz maksymalnego zatrudniania.

d371utm

Przy podejmowaniu decyzji w sprawie stóp procentowych będzie brana pod uwagę "szeroka gama czynników, takich jak: sytuacja na rynku pracy, oczekiwania inflacyjne oraz sytuacja na rynkach finansowych" - oświadczył Fed.

W marcu Fed zrezygnował z uzależniania podwyżki stóp procentowych od konkretnego poziomu stopy bezrobocia w USA. Wcześniej komunikaty Fed zawierały stwierdzenie, że Fed zamierza pozostawić bez zmian stopy procentowe w USA, przynajmniej tak długo, jak bezrobocie pozostawać będzie powyżej 6,5 proc.

Stopa funduszy federalnych wzrośnie do 1 proc. z obecnych 0-0,25 proc. do końca 2015 roku oraz do 2,25 proc. rok później - wynika z marcowej prognozy Fed.

Kolejne posiedzenie FOMC, na którym będą podejmowane decyzje w sprawie polityki monetarnej w USA zaplanowane jest na 17-18 czerwca. (PAP)

wst asa/

d371utm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d371utm