Fedak: wiek emerytalny kobiet powinien zostać podniesiony

Zdaniem minister pracy i polityki
społecznej Jolanty Fedak, wiek emerytalny kobiet powinien zostać
podniesiony. Rząd powinien jednak poczekać na wyrok Trybunału
Konstytucyjnego w sprawie zrównania wieku emerytalnego kobiet i
mężczyzn - uważa minister.

Fedak: wiek emerytalny kobiet powinien zostać podniesiony
Źródło zdjęć: © WP.PL

Obecnie kobiety mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lat, a mężczyźni po 65. Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepis różnicujący wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Według RPO, powinien być on równy dla obu grup - kobiety powinny przechodzić na emeryturę później.

_ Poczekajmy na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Niemniej trzeba zwrócić uwagę, że tendencja europejska jest taka, żeby wiek emerytalny kobiet i mężczyzn wyrównywać _ - powiedziała Jolanta Fedak w radiowych "Sygnałach Dnia".

Zastrzegła jednak, że Polska na razie nie jest przygotowana do takiego procesu, a zasada przechodzenia na emeryturę przez kobiety i mężczyzn w różnym wieku funkcjonowała przez wiele lat.

Zapowiedziała, że jeśli TK przyzna rację RPO, to rząd zastanowi się jak wprowadzić nowe regulacje.
_ Będziemy się kierowali orzeczeniem Trybunału _ - zapowiedziała Fedak.

Zdaniem RPO utrzymanie w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wieku emerytalnego kobiet na poziomie 60 lat pozbawia je szansy kontynuowania działalności zawodowej na równi z mężczyznami, pogarsza też ich status materialny po przejściu na emeryturę (w stosunku do dłużej pracujących mężczyzn).

_ Kobieta odchodząca na emeryturę w wieku 60 lat uzyska świadczenie w wysokości zaledwie 66 proc. emerytury mężczyzny _ - mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie RPO, dr Janusz Kochanowski.

Równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn obowiązuje m.in. w Danii (65 lat), Niemczech (65), Hiszpanii (65), Irlandii (65), Holandii (65) czy Francji (60).

Pytana o możliwość wprowadzenia tzw. emerytur małżeńskich, dzięki którym małżonek miałby możliwość dziedziczenia świadczenia po współmałżonku, minister pracy poinformowała, że w tej sprawie trwają konsultacje społeczne.
_ Myślę, że w końcu roku przedstawimy jakąś spójną informację na ten temat _ - powiedziała.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)