Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
korupcja
12-11-2013 (17:45)

Filia Siemensa ukarana za płacenie łapówek Rosjanom

Szwajcarska prokuratura poinformowała we wtorek, że filia niemieckiej firmy Siemens AG przyznała się do płacenia łapówek przedstawicielom rosyjskiej firmy gazowej. Filia ta zgodziła się zapłacić prawie 11 mln USD grzywny, co zamyka sprawę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Filia Siemensa ukarana za płacenie łapówek Rosjanom
(AFP)
WP

Według szwajcarskiej prokuratury filia Siemensa w Szwecji - Siemens Industrial Turbomachinery - w latach 2004-2006 płaciła łapówki "wysokiej rangi przedstawicielom państwowej rosyjskiej firmy gazowej" na ich konta w bankach szwajcarskich.

Associated Press odnotowuje, że Gazpromu nie wymieniono w tym kontekście z nazwy, ale że "jest to jedyna państwowa rosyjska firma gazowa".

W zamian za łapówki firma Siemens Industrial Turbomachinery zdobyła kontrakty na dostawy turbin gazowych potrzebnych przy budowie gazociągu jamalskiego.

WP

Według szwajcarskiej prokuratury Siemens Industrial Turbomachinery zapłacił 136 tys. USD grzywny w formie dotacji dla Czerwonego Krzyża. W ramach ugody z prokuraturą został też pozbawiony zysków z zakwestionowanych transakcji. Zyski te oszacowano na 10,6 miliona USD i firma przekazała tę sumę państwu szwajcarskiemu. Po zawarciu tej ugody szwajcarska prokuratura zamknęła śledztwo. (PAP)

az/ mc/

Polub WP Finanse
WP
WP