Trwa ładowanie...
d3mqdtl
siemens

Filia Siemensa ukarana za płacenie łapówek Rosjanom

Szwajcarska prokuratura poinformowała we wtorek, że filia niemieckiej firmy Siemens AG przyznała się do płacenia łapówek przedstawicielom rosyjskiej firmy gazowej. Filia ta zgodziła się zapłacić prawie 11 mln USD grzywny, co zamyka sprawę.
Share
Filia Siemensa ukarana za płacenie łapówek Rosjanom
Źródło: AFP
d3mqdtl

Według szwajcarskiej prokuratury filia Siemensa w Szwecji - Siemens Industrial Turbomachinery - w latach 2004-2006 płaciła łapówki "wysokiej rangi przedstawicielom państwowej rosyjskiej firmy gazowej" na ich konta w bankach szwajcarskich.

Associated Press odnotowuje, że Gazpromu nie wymieniono w tym kontekście z nazwy, ale że "jest to jedyna państwowa rosyjska firma gazowa".

W zamian za łapówki firma Siemens Industrial Turbomachinery zdobyła kontrakty na dostawy turbin gazowych potrzebnych przy budowie gazociągu jamalskiego.

Według szwajcarskiej prokuratury Siemens Industrial Turbomachinery zapłacił 136 tys. USD grzywny w formie dotacji dla Czerwonego Krzyża. W ramach ugody z prokuraturą został też pozbawiony zysków z zakwestionowanych transakcji. Zyski te oszacowano na 10,6 miliona USD i firma przekazała tę sumę państwu szwajcarskiemu. Po zawarciu tej ugody szwajcarska prokuratura zamknęła śledztwo. (PAP)

az/ mc/

d3mqdtl

Podziel się opinią

Share
d3mqdtl
d3mqdtl