Trwa ładowanie...

Finowie wstępnie porozumieli się z Rosjanami ws. budowy nowej elektrowni atomowej

Fińska firma Fennovoima poinformowała w środę, że wstępnie porozumiała się z rosyjskim koncernem Rosatom w sprawie budowy nowej elektrowni atomowej na półwyspie Hanhikivi nad Bałtykiem.

Share
Finowie wstępnie porozumieli się z Rosjanami ws. budowy nowej elektrowni atomowejŹródło: Jupiterimages
dsw24ng

Ustalono, że umowa o dostarczeniu przez Rosjan reaktora do Hanhikivi 1 ma zostać podpisana do końca 2013 roku. Rosjanom zaproponowano również objęcie 34 proc. udziałów w spółce - podała w komunikacie firma Fennovoima.

Według fińskiej firmy oferowany przez Rosatom reaktor ciśnieniowy VVER 1200 o mocy 1200 MW w wersji AES-2006 "odpowiada zapotrzebowaniu". Ma on zostać wyposażony w systemy bezpieczeństwa wymagane przez fińskiego regulatora.

Bezpośrednie rozmowy z Rosjanami trwają od kwietnia 2013 roku.

dsw24ng

Fennovoima poinformowała w środę, że zerwała trwające od lutego bieżącego roku rozmowy z innym partnerem, japońskim koncernem Toshiba.

Wcześniej Finowie zrezygnowali z innej rozważanej konstrukcji - reaktora EPR francuskiej Arevy. Blok z takim reaktorem powstaje w Finlandii w Olkiluoto - w elektrowni należącej do firmy TVO.

Fennovoima powstała jako spółka niemieckiego koncernu E.ON oraz Voimaosakeyhtio SF - firmy skupiającej 60 fińskich przedsiębiorstw, głównie z sektora przemysłowego, lokalnych dostawców energii i samorządów. W funkcjonującym w Finlandii modelu, udziałowcy operatora elektrowni jądrowej w zamian za wkład finansowy otrzymują energię po kosztach produkcji. E.ON w październiku 2012 r. ogłosił, że zamierza się pozbyć udziałów, ponieważ wycofuje się z Finlandii. W połowie lutego 2013 r. wszystkie udziały przejęło Voimaosakeyhtio SF, zostając jedynym akcjonariuszem Fennovoimy.

Elektrownia ma powstać w gminie Pyhajoki, na niemal bezludnym półwyspie Hanhikivi nad Bałtykiem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dsw24ng

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsw24ng
dsw24ng