Firmy mają problem ze znalezieniem i zatrzymaniem pracowników
Co trzecia firma w Polsce miała w ostatnich miesiącach problem ze znalezieniem pracowników, a 3 na 4 pracodawców obawia się, że nie będzie w stanie utrzymać obecnej kadry - wynika z badania zrealizowanego przez Millward Brown na zlecenie Work Service.
Okazuje się, że aż 68 proc. firm czuje presję płacową ze strony pracowników, a co trzeciego przedsiębiorcę niepokoi wzrost kosztów zatrudnienia. Według ekspertów Work Service, takie wyniki wskazują, że rynek pracownika w Polsce staje się rzeczywistością.
- Bardzo dobra koniunktura gospodarcza, którą potwierdzają liczne wskaźniki makroekonomiczne, to również wzmożone zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę. A z tą pracodawcy mają ostatnio coraz więcej problemów. Już co trzecia firma miała trudności z pozyskaniem pracowników, głównie niższego szczebla. To rodzi zagrożenie, że nie będzie rąk do pracy, aby wykonać zlecenia - mówi Maciej Witucki, prezes Work Service.
- Pracodawcy coraz częściej boją się, że będą od nich odchodzić najbardziej wartościowi pracownicy. A to, jak wynika z naszego badania, jest jak najbardziej realne zagrożenie, bo już co piąty zatrudniony otrzymał w ciągu ostatniego roku, co najmniej jedną ofertę pracy - dodaje Witucki.
Z badania Work Service wynika też, że 33,9 proc. pracodawców w ostatnich miesiącach miała trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Największy problem występował w zakresie zapotrzebowania na kadrę niższego (15,2 proc.) oraz średniego szczebla (11,4 proc.). Natomiast 4 proc. pracodawców miało trudności ze znalezieniem kadry zarządzającej.
Częściej problemy z rekrutacją miały średnie i duże firmy - odpowiednio 45 proc. i 46 proc. w porównaniu do 30 proc. małych przedsiębiorstw.
W ujęciu branżowym, to firmy zajmujące się produkcją zgłaszają największe zapotrzebowanie na pracowników, głównie niższego szczebla. Sektor publiczny jako jedyny miał problem z kadrą zarządzającą.