Trwa ładowanie...
d319voj

Firmy zaczną zwalniać osoby niepełnosprawne

Firmy mogą zacząć zwalniać osoby niepełnosprawne - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Share
Firmy zaczną zwalniać osoby niepełnosprawne
Źródło: Jupiterimages
d319voj

Gazeta wyjaśnia, że zaproponowane przez Komisję Europejską limity wysokości pomocy publicznej mogą doprowadzić do likwidacji systemu wspierania zatrudnienia za pomocą dopłat do pensji.

Komisja przygotowała projekt nowego rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych, które stanowi podstawę do udzielania przez kraje Unii pomocy publicznej. Od 1 stycznia ma obowiązywać przepis, który wprowadza limity kwotowe pomocy publicznej na jeden program w ciągu roku.

KE proponuje, aby wynosiły one 0,01 proc. PKB kraju członkowskiego z poprzedniego roku lub kwotę stanowiącą równowartość 100 milionów euro. W przypadku Polski oznaczałoby to odpowiednio 150 milionów złotych i 420 milionów. Jeżeli zaś pomoc publiczna będzie przekraczać jedną z tych kwot, konieczne będzie wystąpienie do Komisji o notyfikację, czyli indywidualną zgodę, najpóźniej w ciągu sześciu miesięcy od daty takiego przekroczenia.

d319voj

Tymczasem roczne wydatki PFRON na dopłaty do pensji wynoszą ponad 3 miliardy złotych, dlatego projekt nowego rozporządzenia budzi zaniepokojenie wśród pracodawców - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

- Jego przyjęcie w takim kształcie oznaczałoby faktyczną likwidację tej formy pomocy i załamanie całego systemu wspierania zatrudniania osób niepełnosprawnych - mówi gazecie Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

d319voj

Podziel się opinią

Share
d319voj
d319voj