Trwa ładowanie...

Fiskus nie potrafi ściągać podatków

Polacy są winni fiskusowi co najmniej 21 mld złotych - wynika z danych Ministerstwa Finansów. To niemal tyle, ile w ubiegłym roku wyniósł deficyt budżetowy w Polsce. Eksperci doradzają sprzedaż wierzytelności, których ściąganiem zajęłyby się firmy windykacyjne.

Fiskus nie potrafi ściągać podatkówŹródło: Jupiterimages
d3s62uz
d3s62uz

Dziura budżetowa w 2009 roku wyniosła 23,8 mld złotych, tymczasem zobowiązania rodaków wobec urzędów skarbowych sięgają aż 21 mld złotych - donosi "Rzeczpospolita".

Kwota niezapłaconych podatków może być jednak zdecydowanie wyższa, bo resort finansów w swoich raportach nie uwzględnia należnych odsetek. Aby uwidocznić skalę problemu należy zaznaczyć, że zaległości podatkowe firm wynoszą 12,2 mld złotych, a odsetki od tej kwoty urosły o kolejne 10 mld złotych.

Z danych wynika, że od kilku lat długi Polaków nieustannie rosną. Nie płacimy podatków, opłat i mandatów. W 2003 roku byliśmy winni 15,7 mld złotych, w 2008 r 20,5 mld zł, a do końca 2009 roku aż 21 mld.
Rafał Antczak, prezes Deloitte Business Consulting radzi, by wierzytelności sprzedać firmom windykacyjnym. To poratowałoby krajowy budżet kwotą nawet kilkunastu mld złotych.

Większość długów wynika z nieuregulowania należności podatku VAT przez przedsiębiorców. W tym przypadku jesteśmy winni fiskusowi 10,7 mld złotych. Najmniejsze zaległości pochodzą z niezapłaconych grzywien i mandatów. Tutaj kwota sięga 32 mln złotych.

d3s62uz

W 2009 roku urzędom podatkowym udało się odzyskać 2,3 mld niezapłaconych podatków. Tymczasem w 2008 roku roszczenia były na poziomie ponad 20 mld złotych.

Zdaniem przedstawicielki Ministerstwa Finansów Magdaleny Kobos, powodem niepłacenia podatków przez część rodaków są problemy finansowe wywołane kryzysem finansowym. W przypadku osób prywatnych zaległości wynikają z nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych.

d3s62uz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s62uz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj