Trwa ładowanie...
d44yeed
23-11-2015 13:37

Fitch potwierdził ratingi BBB/BBB+ i A+(pol) mazowieckiego, perspektywa stabilna

Warszawa, 23.11.2015 (ISBnews) - Fitch Ratings potwierdził długoterminowe ratingi (IDR) województwa mazowieckiego dla zadłużenia w walucie zagranicznej na poziomie BBB, dla zadłużenia w walucie krajowej na poziomie BBB+ oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie A+(pol). Perspektywa ratingów jest stabilna, podała agencja. Fitch potwierdził także długoterminowy rating w walucie zagranicznej na poziomie BBB dla obligacji województwa wyemitowanych w transzach o wartości 50 mln euro i 32 mln euro.

Share
d44yeed

"Potwierdzenie ratingów odzwierciedla nasze niezmienione prognozy, według których budżet województwa będzie zrównoważony, a zadłużenie bezpośrednie spadnie. Program postępowania ostrożnościowego oraz niższe wpłaty na subwencję ogólną dla województw ('janosikowe') począwszy od 2015 r. powinny wspierać działania Mazowieckiego. Potwierdzenie ratingów uwzględnia niepewność co do konieczności zwrotu 'janosikowego' za 2014 r., którą ogranicza obecnie dobra płynność województwa" - czytamy w komunikacie.

Według agencji, ratingi na poziomie BBB odzwierciedlają nadwyżkę operacyjną wystarczającą do obsługi zadłużenia oraz wciąż wysokie zadłużenie ogółem i zobowiązania pośrednie netto (ryzyko bezpośrednie i pośrednie), które jednak powinny spadać. Ratingi biorą również pod uwagę zmienność wyników budżetowych Województwa, które zgodnie z oczekiwaniami Fitcha powinny się ustabilizować w średnim okresie.

"W latach 2015-2017 spodziewamy się, że województwo uzyska dobre wyniki budżetowe oraz, że nadwyżka operacyjna w pełni sfinansuje zobowiązania z tytułu obsługi długu (kapitał i odsetki). W 2015r. prognozujemy wzrost marży operacyjnej do 23%, znacznie wyższej niż średnia marża operacyjna w wysokości 10% uzyskiwana w latach 2010-2014" - czytamy również.

Według agencji, głównym czynnikiem znaczącego wzrostu marży operacyjnej w 2015 r. jest większa, niż województwo pierwotnie zakładało, dynamika wzrostu podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) w połączeniu z niższymi wpłatami województwa na "janosikowe" oraz restrykcjami dotyczącymi wydatków wprowadzonymi wraz z programem postępowania ostrożnościowego. Dochody CIT stanowiące średnio ponad 50% dochodów operacyjnych Mazowieckiego mogą wzrosnąć o 13% (rok do roku) w 2015 r. dzięki poprawie sytuacji w gospodarce krajowej, która zgodnie z prognozą powinna wzrosnąć o 3,5%, podano także.

d44yeed

"W związku ze zmianami prawnymi począwszy od 2015 r. wpłaty mazowieckiego na 'janosikowe' będą znacznie niższe niż dokonywane przez Województwo w latach 2012-2014. Wpłaty te przestaną być największym wydatkiem mazowieckiego (35% wydatków operacyjnych w 2013r.), zwiększając jego elastyczność budżetową. Również w 2016 r. wpłaty na 'janosikowe' nie powinny przekroczyć 355 mln zł lub 20% prognozowanych wydatków operacyjnych województwa" - czytamy dalej.
(ISBnews)

d44yeed
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44yeed
d44yeed