Trwa ładowanie...
d2nu250
23-11-2015 12:40

Fitch potwierdził ratingi Gliwic BBB+ i A+(pol), perspektywa pozytywna

Warszawa, 23.11.2015 (ISBnews) - Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi Gliwic (IDR) dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie BBB+, oraz długoterminowy krajowy rating na poziomie A+(pol). Perspektywa ratingów jest pozytywna, podała agencja.

Share
d2nu250

"Rating na poziomie BBB+ z perspektywą pozytywną odzwierciedla nasze oczekiwania, że w średnim okresie Gliwice utrzymają mocne wyniki operacyjne, a dług w relacji do dochodów bieżących pozostanie na umiarkowanym poziomie poniżej 50%, pomimo wysokich wydatków majątkowych. Ratingi biorą pod uwagę ostrożne zarządzanie finansowe, które w połączeniu z wysokim udziałem dotacji w dochodach majątkowych oraz dobrą płynnością, wspierają obecnie realizowane przez miasto inwestycje" - czytamy w komunikacie.

Fitch spodziewa się, że wydatki majątkowe Gliwic w latach 2015-2017 mogą wynieść łącznie 1,1 mld zł (średnio 20% wydatków budżetowych rocznie), głównie w związku z realizacją Drogowej Trasy Średnicowej, inwestycji współfinansowanej z budżetu państwa oraz ze środków unijnych. Około 80% wydatków majątkowych może być sfinansowane z nadwyżki bieżącej miasta oraz dotacji na inwestycje (głównie z budżetu UE), co ograniczy zapotrzebowanie Gliwic na finansowanie inwestycji długiem w średnim okresie.

"Zgodnie z podstawowym wariantem prognoz Fitch zakłada, że w związku z realizowanymi inwestycjami, zadłużenie miasta w latach 2016-2017 osiągnie najwyższy poziom około 50% dochodów bieżących (34% lub 290 mln zł spodziewane na koniec 2015 r.). Jednakże, wzrost zadłużenia nie powinien wywierać istotnej presji na budżet Gliwic, ze względu na utrzymujące się dobre wyniki operacyjne miasta oraz dominujący udział nisko oprocentowanych i długoterminowych kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego" - czytamy w komunikacie.

Fitch spodziewa się, że w latach 2015-2017 wskaźniki obsługi i spłaty zadłużenia pozostaną mocne pomimo wzrostu długu. Obsługa zadłużenia wyniesie około 13% prognozowanej nadwyżki operacyjnej. Wskaźnik zadłużenia do nadwyżki bieżącej, pomimo osłabienia do około trzech do czterech lat z 2,4 roku spodziewanego na koniec 2015 r., w dalszym ciągu pozostanie znacznie niższy od ostatecznego okresu spłaty długu (do 19 lat).

d2nu250

"Władze miasta prowadzą ostrożną politykę budżetową, co gwarantuje utrzymanie dobrych wyników operacyjnych pomimo ciągłej wysokiej presji na wydatki operacyjne, spowodowanej przede wszystkim przekazanymi przez rząd zadaniami, często bez odpowiednich środków finansowych oraz sztywną strukturą wydatków, w szczególności w najbardziej kosztownych obszarach działalności miasta, takich jak oświata i pomoc społeczna. Dodatkowa presja na budżet miasta związana jest z koniecznością utrzymania nowo wybudowanej infrastruktury" - podała również agencja.

(ISBnews)

d2nu250
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nu250
d2nu250