Trwa ładowanie...
d12n9ha
25-02-2017 13:00

Flagowe programy SOR dot. m.in. elektromobilności, kolejnictwa i medycyny

12 flagowych projektów - m.in. programy dot. przemysłu okrętowego, elektromobilności, kolejnictwa, nowoczesnej medycyny i biotechnologii - znalazło się w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dokument przedstawił na stronie internetowej resort rozwoju.

d12n9ha
d12n9ha

Przyjęte przez rząd projekty - jak zaznaczono - mają służyć powstaniu produktów o istotnej użyteczności dla realizacji celów Strategii. Interwencja publiczna ma wspierać określony sektor lub branżę, aby mogły one zaistnieć na rynku i pozytywnie wpłynąć na gospodarkę oraz na realne bądź prognozowane zapotrzebowanie rynku.

Projekty flagowe dotyczą sektorów: produkcji środków transportu, lotniczo-kosmicznego, systemów militarnych, elektroniki profesjonalnej, specjalistycznych technologii informatycznych, leków, wyrobów medycznych i nowoczesnych usług medycznych, żywności wysokiej jakości, ekobudownictwa, systemów wydobywczych czy wreszcie odzysku materiałowego surowców.

"Realizacja projektów flagowych wymaga współdziałania szeregu podmiotów prywatnych i publicznych. Obejmuje szereg działań w różnych fazach realizacji - od momentu badań, komercjalizacji, produkcji, po wejście na międzynarodowe rynki" - tłumaczy się w SOR.

Działania państwa będą skoncentrowane na tworzeniu systemu zachęt o charakterze prawnym, organizacyjnym i inwestycyjnym, dla opracowania projektów i ich wdrożenia. Do realizacji projektów flagowych będą ustanawiane zespoły zadaniowe (projektowe) oraz powoływani liderzy czy kierownicy projektów, odpowiedzialni za ich realizację, zgodnie z założeniami harmonogramu przyjętego przez rząd.

d12n9ha

W ramach programu "Nowoczesne produkty przemysłu okrętowego", określającego ramy dla aktywizacji przemysłu stoczniowego, Strategia wskazuje projekt "Batory". Ma on pobudzać rozwój technologii, projektowanie i budowę polskich jednostek pływających i konstrukcji morskich, a także ukierunkować sektor stoczniowy na produkcję innowacyjnych produktów i wyspecjalizowanych jednostek o wysokiej wartości dodanej.

Kolejny projekt - "Żwirko i Wigura" - ma pobudzać rozwój zintegrowanych systemów zarządzania, które mają pozyskiwać dane z bezzałogowych statków powietrznych. Te usługi będą oparte na wykorzystaniu dronów.

W ramach Programu "Elektromobilność", czyli stymulowania rozwoju rynku na rzecz zwiększenia udziału pojazdów o napędzie elektrycznym, wskazano na dwa projekty.

Projekt "E-bus" dotyczy projektowania i produkcji polskich pojazdów elektrycznych na potrzeby komunikacji miejskiej. Koncentruje się na wsparciu firm na wszystkich etapach produkcji taboru komunikacji miejskiej, takich jak autobusy elektryczne i tramwaje.

d12n9ha

Projekt "Samochód elektryczny" ma stymulować rozwój technologii, produkcji i rynku aut na prąd.

Projekt "Luxtorpeda 2.0" ma pobudzić rozwój technologii i produkcji polskich pojazdów szynowych, ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów transportu pasażerskiego.

W ramach zwiększania zdolności polskich firm i jednostek naukowo-badawczych w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i analizy danych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przewidziano powstanie ośrodka "Cyberpark Enigma". Jego potencjał ma umożliwić polskim przedsiębiorcom konkurowanie na europejskim rynku specjalistycznych usług IT. Według Strategii zostaną wypracowane również inne rozwiązania, wspierające rozwój polskiego potencjału sektora IT.

d12n9ha

W obszarze zdrowia przewiduje się trzy projekty: "Telemedycyna", "Centrum Rozwoju Biotechnologii" oraz "Polskie wyroby medyczne".

Projekt "Telemedycyna" ma pobudzać rozwój nowoczesnych usług i produktów medycznych. Rozwój usług ma nastąpić przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii komunikacyjnych. "Telemedycyna" będzie służyć przygotowaniu innowacyjnych produktów (usług i technologii), które poprawią dostęp do specjalistycznych usług medycznych.

"Centrum Rozwoju Biotechnologii" ma budować pozycję Polski jako europejskiego ośrodka zaawansowanych zamienników leków i leków biopodobnych. Według Strategii centrum wspomoże rozwój polskich firm w produkcji nowoczesnych leków i ekspansji na globalne rynki.

d12n9ha

Projekt "Polskie wyroby medyczne" ma natomiast wspierać badania i rozwój oraz komercjalizację wyrobów medycznych. Jako wyroby medyczne Strategia wymienia m.in. polskiego robota medycznego, sztuczne narządy, rozwiązania w zakresie oprogramowania, systemy wspomagania lub zastępowania zmysłów.

W ramach programu "Ekobudownictwo" mówi się o przygotowaniu i wdrażaniu wybranych produktów budownictwa ekologicznego, w tym z surowców naturalnych, m.in. z drewna, z uwzględnieniem wymogów efektywności energetycznej nowoczesnych materiałów budowlanych.

Projekt "Polskie meble" ma pobudzać rozwój wzornictwa przemysłowego i tworzenia silnych polskich marek, wykorzystujących nowoczesne technologie i wzornictwo ekologiczne (tzw. eko-design).

Program "Inteligentna kopalnia" ma koncentrować się na wzmocnieniu pozycji polskiego przemysłu na globalnym rynku maszyn górniczych i budowlanych.

d12n9ha
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12n9ha