Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth postuluje ujednolicenia prawa bankowego
Ujednolicenie prawa bankowego w formie nowego aktu prawnego, powołanie Rady Przedsiębiorców, która miałaby wpływ na tworzone ustawy - to niektóre z wielu postulatów wypracowanych podczas odbywającego się w Katowicach Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth.
Jak poinformowano na konferencji prasowej postulaty mają zostać zaprezentowane w czwartek prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który ma wziąć udział w Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth.
"Forum to obywatelski projekt zmierzający do tego by sformułować postulaty, zmiany obowiązującego prawa w kluczowych z perspektywy efektywności publicznej gospodarki - obszarach. To projekt, którego podstawowym założeniem jest zaangażowanie środowisk eksperckich wywodzących się bezpośrednio z instytucji obywatelskich" - podkreślił na konferencji szef projektu Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth Michał Rybicki.
Jak dodał przed kongresem prowadzone były prace, które "identyfikowały problemy i zmierzały do tego, by sformułować konkretne propozycje". Zaznaczył, że celem projektu jest by "oddolnie zdefiniować możliwe rozwiązania tak, aby to właśnie uczestnicy biznesu, przedsiębiorcy - jako bezpośredni odbiorcy praw - byli tymi, którzy mówią władzy ustawodawczej jakich rozwiązań oczekują".
Uczestnicy i eksperci poszczególnych obszarów tematycznych zdefiniowali, dodał Rybicki, "najlepsze rozwiązania prawne i dziś przekażą je prezydentowi Andrzejowi Dudzie". Jest ich kilkadziesiąt. "Głęboko wierzymy, że prezydent będzie chciał je realizować, albo podejmie dialog z tymi propozycjami" - powiedział Rybicki.
Postulaty dotyczą, jak poinformowano, wielu konkretnych, szczegółowych obszarów zgłaszanych przez uczestników m.in. takich warsztatów jak swoboda działalności gospodarczej, energetyka, zamówienia publiczne, efektywność publiczna w samorządzie, rynek finansowy.
Jednym z nich jest postulat ujednolicenia prawa bankowego w formie nowego aktu prawnego - kodeksu, który "regulowałby publiczne i prywatne prawo bankowe, zapewniając przejrzystość rynku finansowego i stabilność prawa, a także lepsze jego rozumienie przez przedsiębiorców i konsumentów".
Postulowana jest również możliwość inwestowania przez fundusze emerytalne w nieruchomości komercyjne "podobnie jak to robią na polskim rynku chociażby niemieckie podmioty tego typu". "To ważne, bo inwestycje polskich funduszy, od kiedy nie mogą one inwestować w obligacje, są obarczone dużym ryzykiem" - wskazano.
Proponowanym rozwiązaniem w zakresie swobody działalności gospodarczej jest również powołanie Rady Przedsiębiorców "ciała reprezentującego przedstawicieli sektora prywatnego, które miałoby wpływ na tworzone ustawy". "To jest jeden z postulatów warsztatu swobód działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy oczekują jednoznacznej instytucji, która będzie realnie oddziaływała na proces prawotwórczy i reprezentowała ich interesy" - dodał Rybicki.
Są też postulaty dotyczące sfery innowacji. W tym przypadku postulowane jest zwiększenie poziomu komercjalizacji wiedzy poprzez m.in. stworzenie portalu innowacji, za pośrednictwem, którego będzie można zlecać badania, czy kupować licencje i patenty, jak również pozyskiwać wiedzę o prowadzonych projektach badawczych.
W obszarze energetyki sygnalizowana "jest potrzeba stworzenia rynku mocy i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez wprowadzenie rynkowego mechanizmu wynagradzania mocy".
W przypadku kreowania rynku pracy pojawiła się m.in. propozycja wprowadzenia do kodeksu pracy tzw. banków lub kont czasu pracy, aby "pracodawca mógł mieć swobodę kształtowania zasad rozliczania czasu pracy" w zależności od potrzeb. (PAP)
(planujemy kontynuację tematu)