Futures: dywergencja sprzedaży w układzie RSI - Composite Index
Pierwsza sesja nowego tygodnia przebiegła w skrajnych nastrojach. Imponujące otwarcie (2 113 pkt) i zwyżka do poziomu 2 142 pkt przebiegły w około 90 minut sesji, po czym notowania wrześniowych kontraktów terminowych dynamicznie zniżkowały.
W okolicach 2 083 pkt strona kupująca postanowiła jednak zatrzymać przecenę. Przez kolejne 2 godziny notowania odrobiły połowę strat, po czym podaż ponownie uaktywniła się, co doprowadziło do systematycznej przeceny sprowadzające kurs FW20U09 do poziomu 2 066 pkt. W ciągu ostatnich 2 godzin strona kupująca zdołała jeszcze odrobić część strat, ale na końcowym fixingu notowania kontraktów terminowych ustanowiły wartość 2 084 pkt (-0,29 proc.). Wolumen obrotu na wczorajszej sesji wyniósł 58 tys. sztuk i był o 1/10 niższy niż na poprzedniej sesji.
Szybkimi krokami na wykresie technicznym sytuacja kupujących zaczyna się komplikować. Najważniejsze z krótkoterminowego punktu widzenia wskaźniki RIS i Composite Index wygenerowały sygnał sprzedaży będący dywergencją bessy. Dla graczy posiadających długie pozycje oznacza to zapowiedź materializacji czarnego scenariusza. A najbardziej prawdopodobna korekta 38,2 proc. ostatnich wzrostów przewiduje zniżkę kursów kontraktów terminowych jeszcze o 110 pkt. (do 1 975 pkt).
Strona kupująca ponownie nie przełamała oporu będącego linią trendu wzrostowego z bieżącego roku, co oznacza, że szeregi sprzedających zaczynają się umacniać. Jest jeszcze za wcześnie aby definitywnie przekreślić szanse strony popytu, ale po wczorajszej sesji mocno zostały nadszarpnięte. Mocnym argumentem w rękach graczy posiadających długie pozycje są wskazania ADX. Oscylator ten informuje o umacnianiu się trendu wzrostowego, a potwierdzeniem siły rynku będzie zamknięcie powyżej maksimum poniedziałkowej sesji (2 142 pkt). Dodatkowo LOP podczas wczorajszej zniżki kursów spadała, co jest nadal byczym argumentem. Jak długo podaż będzie odpierała ten potencjalny atak, zajmowanie krótkich pozycji wydaje się być obarczone mniejszym ryzykiem.
BM Banku BPH