Futures: kłopoty byków w końcowej fazie wtorkowych notowań
Poniedziałkowe naruszenie strefy oporu: 2194 - 2201 pkt. okazało się tym razem w miarę wiarygodnym sygnałem, gdyż wczorajsza sesja rozpoczęła się w bardzo optymistycznych nastrojach. Na wykresie pojawiła się także luka hossy, stanowiąca wizualne odzwierciedlenie panujących rano nastrojów.
Niestety bykom nie udało się w początkowej fazie handlu dotrzeć do kolejnego obszaru oporu Fibonacciego: 2243 - 2249 pkt. (udało się tego dokonać dopiero nieco później). Niedźwiedzie bowiem bardzo szybko skontrowały poranną inicjatywę kupujących i wydawało się, że kontrakty ponownie przetestują zakres cenowy: 2194 - 2201 pkt. (po poniedziałkowym wyłamaniu strefa niejako automatycznie przemieniła się w zaporę popytową).
Ostatecznie rynek wszedł jednak w fazę ruchu bocznego (analogicznie zresztą jak dzień wcześniej), a zakres zmienności na kontraktach nie przekraczał kilkunastu punktów. Bykom bez problemu udawało się jednak sprawować kontrolę na parkiecie, choć z drugiej strony pasywność sprzedających zdecydowanie ułatwiała im to zadanie. Dodatkowym czynnikiem działającym trochę demobilizująco na inwestorów był brak jakichkolwiek odczytów makroekonomicznych z USA.
W popołudniowej fazie notowań nieco większą przewagę uzyskały niedźwiedzie, choć ostatecznie zamknięcie kontraktów uplasowało się w rejonie strefy wsparcia: 2194 - 2201 pkt. Warto jednak nadmienić, że przez długi okres czasu sesja przebiegała w bardzo spokojnej atmosferze i jedynie fazy: początkowa i końcowa odznaczały się akceptowalną zmiennością.
Poniedziałkowe naruszenie strefy oporu Fibonacciego: 2194 - 2201 pkt. okazało się tym razem w miarę wiarygodnym sygnałem technicznym, gdyż bykom udało się wczoraj przetestować niemalże kolejną zaporę podażową: 2237 - 2243 pkt. W końcówce popyt jednak trochę zdezerterował, co ostatecznie doprowadziło do znacznego naruszenia strefy wsparcia: 2194 - 2201 pkt.
Wydaje się, że jeśli notowania kontraktów zaczną obecnie przebiegać poniżej poziomu: 2194 pkt., podaż może wówczas ponownie uzyskać nieco większą przewagę na parkiecie. Osobiście nie podejmowałbym jednak w takiej sytuacji jeszcze żadnych działań transakcyjnych, skupiając się w dalszym ciągu jedynie na obserwacji rynku. Nie wykluczam bowiem, że rynek wchodzi obecnie w fazę budowania nieco bardziej złożonej struktury korekcyjnej (na przykład analogicznej do tej, jaka uformowała się na kontraktach w okresie: 3.08 - 20.08). Gdyby rzeczywiście ta sugestia znalazła potwierdzenie w rzeczywistości, niezwykle ciężko byłoby wówczas opracować jakąś skuteczną strategię transakcyjną. Niemniej przedostanie się kontraktów poniżej strefy: 2194 - 2201 pkt. powinno zachęcić podaż do nieco bardziej aktywnych działań.
Nie można wykluczyć, że w takiej sytuacji doszłoby ostatecznie do ponownego testu znanej nam już strefy wsparcia: 2133 - 2140 pkt. Warto nadmienić, że gdyby bykom nie udało się tym razem wybronić wskazanego przedziału, na wykresie zaczęłaby się formować potencjalna struktura ABCD, bądź XABCD. Jak zwykle w takiej sytuacji starałbym się znaleźć odpowiedni obszar cenowy na wykresie FW20U09, w którym koncentrowałyby się zniesienia wewnętrzne i projekcje wygenerowane na bazie wymienionego przed momentem układu fal. Byłoby to bowiem ważne, potencjalne wsparcie, gdzie bezsprzecznie należałoby oczekiwać zdecydowanie większej presji popytowej. Osobiście nie wykluczam jednak, że bykom uda się w tej chwili (czyli w przeciągu najbliższych sesji) wybronić zaporę popytową: 2133 - 2140 pkt. (zakładając oczywiście, że w ogóle dojdzie do takiego testu).
Kolejnym intradayowym sygnałem kupna byłoby natomiast zanegowanie krótkoterminowej strefy oporu: 2237 - 2243 pkt. W takiej sytuacji należałoby z kolei oczekiwać wzmocnienia obecnego ruchu wzrostowego, co w konsekwencji mogłoby nawet doprowadzić do ponownego testu kluczowej zapory podażowej: 2308 - 2315 pkt. Wskazanemu scenariuszowi przypisuję jednak obecnie mniejsze szanse realizacji.
Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |