Trwa ładowanie...
02-11-2009 08:06

Futures - kolejna nieudana próba przełamania strefy: 2331 - 2337 pkt

Biorąc pod uwagę skalę czwartkowego uderzenia popytu za oceanem, strona popytowa na warszawskim rynku terminowym w bardzo stonowany sposób rozpoczęła piątkowy handel.

Futures - kolejna nieudana próba przełamania strefy: 2331 - 2337 pktŹródło: WP.PL
di6o3px
di6o3px

Otwarcie kontraktów wypadło bowiem jedynie 9 punktów powyżej ceny odniesienia, co raczej nie satysfakcjonowało graczy posiadających długie pozycje. Kolejne minuty handlu potwierdziły słabość byków, gdyż kontrakty bardzo szybko zabarwiły się na czerwono. Z chwilą otwarcia rynku kasowego presja wywierana przez sprzedających zaczęła zdecydowanie słabnąć, co ostatecznie doprowadziło do wykreowania się silnego ruchu kontrującego. Byki przypomniały sobie zatem chwile swojej świetności z czwartkowej sesji, kiedy to w okamgnieniu „powaliły” swoich przeciwników na łopatki.

Wykres FW20Z09 - skala dzienna
Źródło: Wykres FW20Z09 - skala dzienna

Niestety problemy z kontynuacją ruchu wzrostowego pojawiły się już w rejonie cenowym: 2331 - 2337 pkt. Jak wiadomo wymieniony przedział odegrał również ważną rolę w czwartek, gdyż to właśnie tutaj silna fala wzrostowa wytraciła swój impet. W piątek także, pomimo wielokrotnych prób, kupującym nie udało się przedrzeć ponad poziom: 2337 pkt. Te niemrawe i mało skuteczne działania popytu zostały wreszcie dostrzeżone przez sprzedających i oczywiście skrzętnie wykorzystane. Kontrakty weszły zatem ponownie w fazę ruchu spadkowego, docierając do środkowej linii Pitchforka.

Ostatecznie zamknięcie FW20Z09 wypadło na poziomie: 2285 pkt. Stanowiło to ponad półtoraprocentowy spadek wartości kontraktów w stosunku do czwartkowej ceny odniesienia.

di6o3px

Dzisiejsza sesja rozpocznie się prawdopodobnie od naruszenia strefy: 2269 - 2278 pkt (wpływ piątkowej przeceny za oceanem). Jak wiadomo w czwartek również rozegrał się podobny scenariusz, jednak strona popytowa bez specjalnego problemu wyeliminowała ostatecznie powstałe naruszenie. Sytuacja jest o tyle poważna, iż zanegowanie analizowanego wsparcia należałoby potraktować jako sygnał sprzedaży, co z kolei powinno implikować dalszy ruch w kierunku południowym. Nie można wykluczyć, że w takiej sytuacji kontrakty osiągnęłyby w szybkim tempie przedział cenowy: 2223 - 2228 pkt. Koncentrują się tutaj projekcje potencjalnej formacji ABCD, spełniającej zależność: 0.618AB = CD. Jest to zatem dość charakterystyczna bariera popytowa, choć trzeba obiektywnie przyznać - cechująca się nieco niższym poziomem wiarygodności w stosunku do testowanego obecnie zakresu: 2269 - 2278 pkt.

Gdyby zatem naruszenie w/w zakresu okazało się jedynie chwilowym incydentem i w kolejnych fazach sesji notowania kontraktów zaczęłyby przebiegać konsekwentnie ponad poziomem: 2278 pkt, byłby to jak wiadomo dość symptomatyczny sygnał zapowiadający możliwość wejścia rynku w silną fazę ruchu odreagowującego. Jak zatem pogodzić tak zarysowany scenariusz - z lansowanym przeze mnie zaleceniem sprzedaży kontraktów w związku z przełamaniem strefy: 2269 - 2278 pkt? Wydaje się, że bezsprzecznie należy po prostu posiłkować się zleceniami zabezpieczającymi i elastycznie reagować na bieżące wydarzenia. Tak czy inaczej w opracowywaniu bieżącej strategii rynkowej uwzględniłbym znany nam już przedział cenowy: 2269 - 2278 pkt.

Uwzględniłbym również kolejne zakresy cenowe Fibonacciego (mam tutaj głównie na myśli: 2223 - 2228 pkt) - wykorzystując je głównie do celów związanych z aktywnym zarządzaniem wielkością pozycji. Tak więc już w przedziale: 2223 - 2228 pkt zamknąłbym część krótkich pozycji. W przypadku kontynuacji ruchu spadkowego i anulowania wskazanej strefy, ponownie wszedłbym wówczas na rynek. W tym kontekście można by również zadać pytanie, a jaką strategię powinni opracować gracze nastawieni wyłącznie na „wychwytywanie” intradayowych ruchów cenowych? (tak na marginesie w tej chwili obowiązuje cały czas intradayowy sygnał sprzedaży, wygenerowany po przełamaniu obszaru wsparcia: 2355 - 2362 pkt).

Omówię to na przykładzie strefy: 2223 - 2228 pkt. Jak już wspominałem wcześniej, jest to stosunkowo istotna zapora popytowa, zatem bezsprzecznie aktywność kupujących powinna być większa w tak określonym rejonie cenowym. W związku z tym można by tutaj rozważyć kupno kontraktów, ze ścisłym stopem ustawionym kilkanaście punktów poniżej poziomu: 2223 pkt. Jak zwykle jednak nieco więcej szczegółów związanych ze strategiami krótkoterminowymi przedstawię w swoich komentarzach online.

di6o3px

Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

di6o3px
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di6o3px