Futures: Nadal pod kontrolą sprzedających
Otwarcie FW20M10 wypadło wczoraj z ogromną luką bessy, plasując się w rejonie znanej nam już zapory cenowej: 2461 – 2467 pkt. Pięćdziesięciopunktowa przecena już na samym otwarciu z pewnością robiła spore wrażenie.
29.04.2010 08:17
Początkowa faza handlu przebiegła jednak w stosunkowo spokojnej atmosferze. Bykom udało się również wykreować niewielki ruch odreagowujący. Ta inicjatywa dość szybko wytraciła jednak swój impet, po czym do akcji ponownie wkroczyła podaż.
W konsekwencji zaowocowało to pogłębieniem się porannej fali spadkowej i przełamaniem wymienionej już przed momentem strefy wsparcia: 2461 – 2467 pkt. Warto nadmienić, że w rejonie: 2437 – 2441 pkt przebiegało jednak zniesienie 38.2% ruchu wzrostowego zainicjowanego na początku lutego. Dodatkowo (oprócz innych zniesień i projekcji cenowych Fibonacciego) wymienioną strefę „przecinała” także wiarygodna median line. W swoich wcześniejszych komentarzach sugerowałem, że popyt powinien „dostrzec” ten przedział i podjąć działania obronne.
Jak wiadomo bykom rzeczywiście udało się tutaj powstrzymać przedpołudniowy ruch spadkowy i ostatecznie zainicjować silną falę kontrującą.
Ostatecznie zamknięcie czerwcowej serii kontraktów uplasowało się na poziomie: 2465 pkt. Stanowiło to spadek wartości FW20M10 w stosunku wtorkowej ceny odniesienia wynoszący 2.10%.
Po raz kolejny ważną rolę odegrała wczoraj dolna median line. To właśnie tutaj bowiem impet fali podażowej uległ wyczerpaniu. Warto nadmienić, że w rejonie wspomnianego Pitchforka koncentrowały się także ważne zniesienia i projekcje cenowe Fibonacciego (między innymi zniesienie zewnętrzne 113% fali BC i zniesienie wewnętrzne 38.2% ruchu wzrostowego zainicjowanego na początku lutego). Nie mogło zatem dziwić to, że rynek „dostrzegł” w/w przedział wsparcia (strefa: 2437 – 2441 pkt) i bykom udało się tutaj przejąć inicjatywę. W konsekwencji ruch odreagowujący poszybował w okolice intradayowej zapory podażowej: 2487 – 2491 pkt, gdzie wytracił swój impet.
Wspominam o tym, gdyż wymieniony przed momentem zakres cenowy: 2487 – 2491 pkt (nie został przedstawiony na załączonym wykresie) nadal odgrywa na FW20M10 rolę ważnej zapory podażowej. Warto w tym kontekście podkreślić fakt, że również tutaj przebiega środkowa linia Pitchforka. Przełamanie zatem tak określonej przeszkody wygenerowałoby stosunkowo silny sygnał techniczny, zapowiadający kontynuację odreagowania wzrostowego.
Osobiście nie wykluczam takiego wariantu, gdyż już na tym etapie wydarzeń rynkowych na wykresie kontraktów możemy dostrzec pro-wzrostową formację ABCD, spełniającą zależność: 0.786AB = CD (jej projekcje koncentrują się właśnie w rejonie: 2437 – 2441 pkt). Inwestorzy realizujący bardzo agresywne strategie transakcyjne mogliby zatem rozważyć otwarcie długich pozycji już w przypadku naruszenia strefy: 2487 – 2491 pkt (choć nie ukrywam, że przy tego typu strategii posiłkowałbym się bardzo „ścisłymi” stopami). Wystarczy bowiem kolejna negatywna informacja z podwórka grecko – portugalskiego, by sytuacja na rynkach uległa nagłemu pogorszeniu. Bezwzględnie musimy zdawać sobie sprawę z tego właśnie zagrożenia, gdyż jest to element mogący w bezpośredni sposób wpływać na przebieg najbliższych sesji. Dlatego właśnie istnieje obecnie spore ryzyko związane z konstruowaniem strategii zakupowych (inwestorzy podchodzący do tradingu w nieco bardziej zachowawczy sposób mogliby zatem rozważyć kupno kontraktów dopiero w sytuacji
przedostania się FW20M10 ponad zakres: 2513 – 2516 pkt).
Warto również wyeksponować fakt, że kluczowa zapora popytowa plasuje się w rejonie: 2408 – 2412 pkt. To właśnie tutaj wypada bowiem projekcja cenowa AB = CD. Z załączonego wykresu wynika, że we wskazanym obszarze cenowym przebiega również dolna median line. Uważam, że sygnałem zapowiadającym test w/w obszaru wsparcia byłoby zanegowanie: 2437 – 2441 pkt wraz z niebieską median line (zaistniałe wyłamanie potraktowałbym jako intradayowy sygnał sprzedaży). W przypadku kontynuacji ruchu spadkowego zwróciłbym zatem baczną uwagę na przedział cenowy: 2408 – 2412 pkt, spodziewając się tutaj naprawdę silnej presji ze strony kupujących. Należy również nadmienić, że jeśli doszłoby do takiej konfrontacji i następnie kontrakty powróciłyby ponad zakres: 2437 – 2441 pkt, spodziewałbym się wówczas kolejnego, silnego uderzenia popytu.
W zaprezentowanej analizie dość szczegółowo przeanalizowałem różne warianty wydarzeń i preferowane sposoby gry, gdyż wyjątkowo dzisiaj pierwszy komentarz online ukaże się około godz. 12.00.
Paweł Danielewicz
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |