Futures -problemy z przełamaniem strefy: 2361 - 2366 pkt

Otwarcie kontraktów wypadło wczoraj 13 punktów powyżej poniedziałkowej ceny odniesienia. Udana dla byków sesja za oceanem stała się zatem pretekstem do podciągnięcia wartości FW20H10.

03.02.2010 08:19

Optymizm wśród kupujących nie przetrwał jednak przysłowiowej próby czasu, gdyż z chwilą otwarcia rynku kasowego sprzedającym z dużą łatwością udało się wykreować silny ruch kontrujący. Wydawało się, że ta inicjatywa może przerodzić się w nieco trwalszą tendencję, a kwintesencją tych działań będzie przełamanie zapory podażowej: 2361 - 2366 pkt.

Obraz
© Wykres FW20H10 - skala dzienna

Ostatecznie jednak fala spadkowa wytraciła swój impet w rejonie wspomnianego zakresu. Powieliliśmy tym samym schemat znany nam już z poprzednich sesji, gdzie praktycznie każda inicjatywa bardzo szybko przemieniała się w ruch boczny.

Co prawda wczoraj bykom udało się po porannym ataku niedźwiedzi przejąć kontrolę na rynku, jednak w dalszym ciągu działania popytu odznaczały się pasywnością i całkowitym brakiem zdecydowania.

Na pewno ciężko komentuje się takie sesje i z wielkim trudem konstruuje również jakiekolwiek strategie transakcyjne. Nie jest to zatem dobry czas do uprawiania aktywnego tradingu. Przypomnę jednak, że pierwsze trzy tygodnie stycznia również przebiegły pod znakiem ruchu bocznego, choć zakres zmienności kształtował się jednak w tym okresie na zdecydowanie wyższym poziomie. Ostatecznie zamknięcie kontraktów wypadło wczoraj na poziomie: 2385 pkt, co stanowiło wzrost wartości FW20H10 wynoszący 0.29%.

W swoich ostatnich opracowaniach eksponuję kwestię potencjalnego ruchu odreagowującego, który w związku z usytuowaniem ważnego wsparcia na indeksie WIG 20 powinien się obecnie wykrystalizować. Działania strony popytowej cechują się jednak brakiem skuteczności i jedynym osiągnięciem byków jest umiejętna obrona strefy wsparcia: 2361 - 2366 pkt (w przypadku indeksu WIG 20 analogiczną rolę odgrywa tutaj przedział: 2360 - 2370 pkt).

Ze stosunkowo silnym odreagowaniem wzrostowym mamy za to do czynienia za oceanem. Kupującym bowiem po raz kolejny udało się wczoraj przejąć inicjatywę i dotrzeć do krótkoterminowej zapory podażowej na indeksie S&P500: 1099 - 1102 pkt (lekko ją nawet naruszając). Ta okoliczność sprawi, że dzisiejsze otwarcie na FW20H10 wypadnie najprawdopodobniej z luką hossy. Warto zatem przypomnieć, iż istotnym przedziałem oporu jest obecnie strefa: 2421 - 2425 pkt. Jak widać na załączonym wykresie, przecinają się również tutaj dwie linie (kanału wzrostowego i median line), co niejako automatycznie wzmacnia wiarygodność obszaru Fibonacciego. Kilka punktów ponad poziomem: 2425 pkt umiejscowiłbym zatem zlecenie zabezpieczające dla krótkich pozycji.

Należy jednak zwrócić uwagę, że dzisiejszy, poranny ruch odreagowujący będzie jedynie następstwem pro-wzrostowej sesji za oceanem. Otwartym pytaniem pozostaje jednak kwestia, czy wysokie otwarcie nie doprowadzi ostatecznie do wyczerpania się presji popytowej. Niestety na słabym rynku (a z takim mamy w tej chwili do czynienia) często realizują się takie właśnie scenariusze. Jak zwykle jednak podstawową rolę przypisałbym w tym kontekście sygnałom technicznym. Z uwagą obserwowałbym zatem wymieniony już zakres: 2421 - 2425 pkt, a jego obserwację powiązałbym w jakimś stopniu z wnikliwą analizą strefy oporu na indeksie WIG 20: 2407 - 2413 pkt. Przełamanie bowiem wymienionych barier cenowych poprawiłoby krótkoterminową sytuację techniczną kontraktów, zwiastując tym samym kontynuację odreagowania wzrostowego. W takiej sytuacji realnym wariantem pozostałby nawet test kolejnej zapory podażowej Fibonacciego: 2454 - 2457 pkt.

Trzeba jednak obiektywnie stwierdzić, że na bazie obserwacji związanych z działaniami podejmowanymi ostatnio przez kupujących raczej trudno pozostawać w tej kwestii optymistą. Niemnie przełamanie strefy: 2421 - 2425 pkt wraz ze wzrostem aktywności mierzonej wolumenem obrotu na rynku kasowym z pewnością zmusiłoby do ponownego zrewidowania przedstawionych założeń. Tak czy inaczej w rejonie w/w zakresu aktywność sprzedających powinna być zdecydowanie bardziej odczuwalna. Jak zwykle nieco więcej o potencjalnych strategiach na dzisiejszą sesję napiszę w swoich opracowaniach online.

Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)