Futures - ruch powrotny do przełamanego wsparcia zwiastunem słabości rynku
Piątkowe notowania na rynku kontraktów terminowych na indeks 20 największych spółek rozpoczęły się optymistycznie dla kupujących, kurs otwarcia ukształtował się na poziomie 1 863 pkt, czyli 25 pkt powyżej czwartkowego kursu zamknięcia.
Sesja od samego początku przebiegała pod dyktando sprzedających, w wyniku czego do godziny 14.00 FW20U09 straciły 20 pkt. Następnie gwałtowny spadek notowań, poprzedzony niewielkim chwilowym wzrostem, zepchnął wrześniowe kontrakty do dziennego minimum na poziomie 1829 pkt. Ostatecznie notowania na rynku kontraktów terminowych na indeks 20 największych po burzliwej i dynamicznej sesji zakończyły się na poziomie 1 834 pkt, czyli 0,22% poniżej kursu odniesienia. Wolumen obrotów wyniósł 31,8 tys. sztuk.
Ostatnia sesja minionego tygodnia uprawdopodobniła scenariusz ruchu powrotnego do przełamanego wsparcia, stanowiącego obecnie opór. Notowania kontraktów terminowych zbliżyły się do dolnego ograniczenia kanału wzrostowego budującego się od kwietnia, po czym nastąpiła przecena. Przez ostatnie cztery sesje kursy kontraktów poruszają się w lekko wzrostowym kanale, co można interpretować jako formowanie się flagi –spadkowej formacji w kontekście aktualnej sytuacji. Spadkowy scenariusz wynikający ze wspomnianej formacji zakłada przetestowanie wsparcia znajdującego się na 1 780 pkt (dolny zakres majowej konsolidacji oraz luka hossy z 4.05). Negatywną wymową, która zyskuje na znaczeniu jest przedłużający się stan braku odbicia, co często przyczynia się do kapitulacji długich pozycji i kończy się kontynuacją fali spadkowej. Ale trudno doszukiwać się poprawy, skoro wskaźniki techniczne nie sugerują takowej. Chociaż na wykresie RSI nadal aktualna jest struktura Positive Reversal, która co do zasady powinna przyczynić
się do zwyżki w okolice 2 067 pkt, to warunkiem koniecznym jej realizacji wydaje się być obrona ostatnich minimów (1 794 pkt). Derivative Oscillator rozpoznał odbicie, ale wskaźnik ten najlepiej sprawdza się w połączeniu z Composite Index ora RSI, a te nie ukazują czystego obrazu. Wskaźnik trendu ADX, kontynuuje zniżkę, co sprawia, że na dynamiczną falę kierunkową będzie trzeba jeszcze prawdopodobnie zaczekać. Podsumowując, gracze posiadający krótkie pozycje wydają się być nadal w bezpieczniejszej sytuacji.
BM Banku BPH