Futures - test luki bessy na 1 846 pkt?

Spore zwyżki na zakończenie tygodnia na parkietach w USA, oraz poniedziałkowa fala optymizmu wśród inwestorów azjatyckich (Nikkei225 +5,2%, Hang Seng +8,7%) postawiła posiadaczy długich pozycji w niezwykle komfortowej sytuacji.

Futures - test luki bessy na 1 846 pkt?
Źródło zdjęć: © WP.PL

09.12.2008 | aktual.: 09.12.2008 08:31

FW20Z08 otwarły się ze sporą luką +74 pkt, (1 811 pkt., +4,9%). Do 11:00 nieznaczną przewagę osiągnęła strona podażowa, kontrakty zanotowały wtedy minimum intraday 1 793 pkt. i wraz z poprawą sentymentu na parkietach europejskich nastąpiło odbicie. Przed południem pojawiło się kilka złych danych makro (m.in. pogorszenie nastrojów wśród inwestorów w strefie euro, spadek produkcji przemysłowej Niemczech). W ostatnim okresie jednak informacje ze sfery gospodarki realnej mniej interesują graczy, kupujący przeważają, jest nadzieja że złe wiadomości zostały już zdyskontowane. Ostatecznie FW20Z08 zamykały się 1 809 pkt (+4,2%), przy bardzo niskim wolumenie (27 475) i spadku LOP-u o ok. 1 500 pozycji. Dwie ostatnie statystyki nieco budzą wątpliwości co do kontynuacji wzrostów, ale wydaje się że rynek jest mocno pro-wzrostowy.

Obraz
© Wykres kontraktów terminowych FW20Z08

Po wczorajszej sesji na wykresie kontraktów terminowych pojawiła się świeca typu doji. Wymowa tej formacji świadczy o niezdecydowaniu inwestorów, co do dalszego kierunku, czego przejawem jest równowaga obu sił rynkowych. Na wczorajszej sesji doszło do opuszczenia górą formacji trójkąta, w której kursy kontraktów poruszały się od końca października. Górne ograniczenie formacji trójkąta, przebiegające aktualnie na 1 760 pkt stanowi teraz strefę wsparcia dla poczynań kupujących. Najbliższymi oporami są poziomy 1 846 pkt, gdzie znajduje się niezamknięta luka bessy oraz 1 924 pkt, w którym zlokalizowany jest szczyt z 4.11. Ewentualne przełamanie tego drugiego oporu będzie równoznaczne z wyznaczeniem formacji podwójnego dna, która docelowo powinna skierować kursy w rejon 2 300 pkt. Stronie kupującej cały czas sprzyja MACD, który systematycznie wzrasta zbliżając się powoli do linii równowagi. Z kolei wskazania Stochastica oraz ADX nie sprzyjają dalszym wzrostom, gdyż pierwszy z wskaźników dotarł do strefy
wykupienia i powoli będzie stawał się argumentem podażowym. ADX nadal opada, w dalszym ciągu informując o osłabianiu się trendu. Zachowanie LOP podczas wczorajszych wzrostów nie uwiarygodnia ruchu wzrostowego, gdyż zwyżka kursów była spowodowana ucieczką krótkich pozycji niż angażowaniem się graczy po długiej stronie rynku.

BM Banku BPH

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)