Futures: test strefy wsparcia Fibonacciego: 2039 - 2045 pkt.

Otwarcie kontraktów uplasowało się wczoraj 9 punktów powyżej poniedziałkowej ceny odniesienia.

29.07.2009 | aktual.: 29.07.2009 09:26

Strona popytowa już w pierwszych minutach handlu uzyskała sporą przewagę na rynku, konsekwentnie zmierzając w kierunku zapory podażowej: 2130 - 2136 pkt. Warto jednak nadmienić, że działania byków nie były potwierdzone wzrostem wolumenem obrotu na rynku kasowym. To co rzucało się w oczy, to także ogromna pasywność sprzedających, którzy zupełnie nie przeciwstawiali się poczynaniom byków. Gdyby taka sytuacja wystąpiła na silnym rynku, potwierdzonym wzrostem obrotów, trudno byłoby mieć w tym kontekście jakiekolwiek zastrzeżenia. W naszym przypadku odczuwało się jednak sztuczność zainicjowanego przez kupujących ruchu cenowego.

Jak się okazało, wspomniane zastrzeżenia znalazły potwierdzenie w rzeczywistości, gdyż już około godziny 10.00 fala wzrostowa zaczęła wytracać swój impet. Słabość byków błyskawicznie wykorzystały niedźwiedzie, sprawnie konstruując ruch cenowy w przeciwnym kierunku. Technicznym sygnałem potwierdzającym krótkookresową dominację niedźwiedzi było ponowne naruszenie środkowe linii Pitchforka (skonstruowanej na bazie wykresu intradayowego), a także przedostanie się kontraktów poniżej dolnej linii kanału wzrostowego (również mam na myśli wykres 30-minutowy FW20U09). Niedźwiedziom udało się także zanegować krótkoterminową strefę wsparcia: 2065 - 2068 pkt. To przełamanie uprawdopodobniało z kolei test kolejnej ważnej zapory Fibonacciego: 2039 - 2045 pkt. Ponieważ w końcowej fazie sesji kupującym przestało zupełnie zleżeć na obronie rynku, kontrakty ostatecznie przetestowały w/w zaporę popytową. Warto nadmienić, że zamknięcie FW20U09 wypadło dokładnie na poziomie: 2045 pkt. Stanowiło to prawie dwuprocentowy spadek
wartości FW20U09 w stosunku do poniedziałkowej ceny odniesienia.

Obraz
© Wykres dzienny FW20U09

Jak już wspominałem w części opisującej przebieg wczorajszej sesji kontrakty przetestowały we wtorek obszar ważnej zapory popytowej Fibonacciego: 2039 - 2045 pkt. Warto przypomnieć, że dokładnie w tym właśnie rejonie cenowym koncentrują się także projekcje pro-wzrostowej formacji ABCD (można ją dostrzec wyłącznie na wykresie intradayowym), spełniającej zależność: AB = CD. Mamy zatem do czynienia z tzw. wielowymiarowym potwierdzeniem w/w obszaru cenowego. Dodatkowo na wykresie w skali dziennej, kilka punktów poniżej dolnego ograniczenia interesującego nas przedziału, krzyżują się dwie środkowe median lines (kolor niebieski i czerwony). Wydaje się zatem, że przełamanie tak istotnej strefy wsparcia pogorszyłoby krótkoterminową sytuację techniczną wykresu i mogłoby ostatecznie stanowić zapowiedź wydłużenia się korekty spadkowej. Nie można wykluczyć, że w takiej sytuacji ważną rolę odegrałoby tutaj następne zgrupowanie Fibonacciego plasujące się w przedziale: 1976 - 1983 pkt.

Nie da się zatem ukryć, że w trakcie dzisiejszej sesji może dojść do wygenerowania ważnego sygnału technicznego. Osobiście zakładam jednak, że byki nie dopuszczą tak łatwo do anulowania analizowanego wsparcia i spróbują przeciwstawić się tutaj niedźwiedziom. Zwracam także uwagę na możliwe naruszenie tej strefy. Jak wiadomo bowiem ważne zakresy Fibonacciego są często naruszane, poczym rynek powraca do obwiązującego wcześniej trendu. Jeśli jednak notowania kontraktów będą konsekwentnie przebiegać poniżej poziomu: 2039 pkt. i widać będzie, że byki na rynku kasowym mają ewidentny problem z zainicjowaniem ruchu wzrostowego, korekta rzeczywiście może w takiej sytuacji zebrać jeszcze większe żniwo.

Oceniając rynek z nieco szerszej perspektywy, a także biorąc pod uwagę średnioterminową sytuację techniczną WIG-u 20 i niemieckiego DAX-a nie wykluczam jednak, że docelowo niedźwiedziom uda się sprowadzić kontrakty do obszaru bariery popytowej: 1976 - 1983 pkt. Dopuszczam bowiem wariant, iż rynek zacznie w tej chwili kreślić nieco bardziej złożoną strukturę korekcyjną. Jeśli zatem bykom rzeczywiście udałoby się dzisiaj wybronić wsparcie: 2039 - 2045 pkt. i zainicjować ruch wzrostowy, z uwagą skoncentrowałbym się wówczas na ocenie stylu i charakteru tej inicjatywy byków. Może się bowiem tak zdarzyć, że będzie to jedynie słaba fala BC nieco bardziej złożonej (korekcyjnej) struktury ABCD. Te przypuszczenia straciłby jednak swoją aktualność, gdyby już dzisiaj doszło do przełamania strefy: 2039 - 2045 pkt.

Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

kontraktysesjafutures
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)