Trwa ładowanie...

Galerie handlowe tuż przed otwarciem. Jedni się szykują, inni wypowiadają umowy

50 dni bez handlu – tyle musieli wytrzymać zarówno Polacy, jak i właściciele sklepów. Teraz ci drudzy - a przynajmniej ich część - szykuje się do otwarcia swoich lokali. Część, bo niektóre sieci wypowiadają umowy i szykują się do wyprowadzek.

Galerie handlowe tuż przed otwarciem. Jedni się szykują, inni wypowiadają umowyŹródło: WP
d16z79m
d16z79m

Sobota 2 maja to dzień handlowy, a więc otworzyły się m.in. sklepy spożywcze czy apteki w galeriach handlowych. Przy okazji zakupów można podejrzeć, co dzieje się w sklepach, które jeszcze niedawno były zamknięte na cztery spusty, a w poniedziałek mogą ponownie się otworzyć. W większości widać już ruch.

W warszawskiej Galerii Młociny do tej pory otwarte były tylko Hebe, Rossmann i Biedronka oraz kilka punktów usługowych. Teraz sklepy oczywiście dalej są zamknięte, ale pojawił się w nich personel. Widać sporo ruchu – jedni sprzątają, drudzy zmieniają ekspozycje. Sporo ludzi jest zaangażowanych w drukowanie i naklejanie etykiet.

Czy to znaczy, że będą promocje? Z pewnością, bo w wielu sklepach widać już plakaty zapowiadające wyprzedaże o połowę ceny. Nie wiadomo na razie, jak dużej ilości asortymentu będzie to dotyczyło. W branży ścierają się dwie drogi powrotu - wielkie wyprzedaże kontra chomikowanie niesprzedanego asortymentu na przyszłoroczny sezon.

Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki, co dalej? "Musimy nauczyć się nowej normalności"

Kiedy otworzy się Primark?

Przy okazji udało nam się podejrzeć to, co dzieje się w sklepie Primark. To właśnie w Galerii Młociny ma zostać otwarty pierwszy w Polsce i wyczekiwanych przez klientów sklep tej sieci. To, co zobaczyliśmy, nie zapowiada rychłego otwarcia. Na 4 maja nie zdążą, bo trudno przypuszczać, by miejsce rusztowań w ciągu zaledwie dnia zajęły regały z towarami.

d16z79m

O sytuacji Primarka informował niedawno portal Wirtualnemedia.pl. Zwracał uwagę na ogromne straty irlandzkiej sieci, spowodowane przez epidemię koronawirusa. - Podtrzymujemy nasz plan otwarcia pierwszego sklepu Primark w Polsce w tym roku w Galerii Młociny w Warszawie. Uważnie monitorujemy wytyczne rządu, a nasz sklep zostanie otwarty, kiedy będzie to możliwe - przekazało portalowi biuro prasowe Primark w Polsce.

Również w warszawskiej Arkadii widać pewne przygotowania do poniedziałkowego otwarcia. Sporo pracowników można było w sobotę zaobserwować w RTV Euro AGD.

Sieci handlowe wypowiadają umowy

Poniedziałkowe otwarcie galerii handlowych będzie miało jednak słodko-gorzki smak. A to dlatego, że wiele sklepów już nie wróci do swoich dawnych lokalizacji. Pisaliśmy niedawno w money.pl, że właściciel Reserved zdecydował o odstąpieniu od części umów najmu zawartych z galeriami handlowymi. Decyzja dotyczy ok. 30 proc. powierzchni handlowej wykorzystywanej przez spółkę LPP.

To jednak niejedyna sieć, która "ucieka" - przynajmniej częściowo - z galerii. Takie decyzje podjęły też Empik czy CCC. A i na tym nie koniec. Bydgoska firma BPH, do której należy m.in. odzieżowa marka Quiosque, poinformowała, że nie wznowi działalności w 1/3 swoich sklepów w galeriach handlowych.

d16z79m

Otwarcie sklepów na nowych zasadach

W sklepach, które jednak się otworzą, handel nie będzie wyglądał tak, jak dotychczas. W samych galeriach też dużo się zmieni. Limity osób, zamknięte wyspy handlowe, wyłączone fontanny i odgrodzone place zabaw dla dzieci - m.in. takie zmiany czekają na klientów.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem:

d16z79m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16z79m