Trwa ładowanie...
d467nij
stocznie

Gawlik: MSP uzupełni wniosek do KE ws. stoczni

Rzeczniczka Agencji Rozwoju Przemysłu Roma Sarzyńska powiedziała w środę PAP, że została wszczęta procedura utraty wadium przez fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights (SPFG), który nie zapłacił za wylicytowany majątek stoczni Gdynia i Szczecin.
Share
d467nij

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik powiedział w środę PAP, że resort skarbu uzupełni wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie wyznaczenia nowego terminu sprzedaży majątku stoczni Gdynia i Szczecin. _ Na pewno to zrobimy w takim zakresie, w jakim oczekuje tego Komisja Europejska _ - dodał.

Rzecznik KE ds. konkurencji Jonathan Todd powiedział w środę, że Komisja zażądała od polskiego rządu dodatkowych informacji w celu rozpatrzenia prośby polskich władz o wyznaczenie nowego terminu sprzedaży stoczni. Przedstawione przez Polskę we wniosku informacje KE uznała za niewystarczające.

_ Jeżeli chodzi o prowadzone postępowanie w sprawie stoczni, to resort skarbu postępuje zawsze w sposób transparentny. Informujemy o każdym zdarzeniu Komisję Europejską _ - podkreślił wiceszef resortu skarbu.

d467nij

Rzecznik MSP Maciej Wewiór powiedział PAP, że resort na bieżąco prowadzi rozmowy z KE. _ Komisja zwróciła się do nas z pytaniami, a my na nie odpowiemy. To jest normalna wymiana korespondencji między urzędami _ - podkreślił.

Dodał, że KE poprosiła resort m.in. o doprecyzowanie, które części majątku stoczni będą podlegały sprzedaży w trybie aukcji. _ Jeszcze dzisiaj prześlemy odpowiedź w tej sprawie. Pracuje już nad tym zespół roboczy _ - powiedział rzecznik.

Zaznaczył, że mówienie o uchybieniach czy niestarannym przygotowaniu wniosku do Komisji Europejskiej jest "delikatnie mówiąc nadużyciem".

Na pytanie PAP, do kiedy ministerstwo chciałoby przedłużyć termin sprzedaży majątku stoczni, Wewiór powiedział: _ Myślę, że do końca roku bylibyśmy w stanie zamknąć procedurę sprzedaży _.

d467nij

Ponieważ rządowa agencja Qatar Investment Authority nie przystąpiła do projektu przejęcia praw do zakupu majątku zakładów w Gdyni i Szczecinie po dotychczasowym inwestorze, funduszu Stichting Particulier Fonds Greenrights (SPFG), to wobec funduszu wszczęto procedurę utraty wadium.

Rzeczniczka ARP Roma Sarzyńska powiedziała w środę PAP, że zarządca kompensacji uruchomił procedurę informującą SPFG o zatrzymaniu wadium. Zarządca ten odpowiada za proces sprzedaży majątku stoczni, a Agencja go nadzoruje. Na pytanie PAP, jakiej wysokości kar umownych może się spodziewać fundusz SPFG, rzecznik ARP poinformowała, że "prawnicy nad tym pracują".

d467nij

Podziel się opinią

Share
d467nij
d467nij